Každý, kto sleduje futbal, vie, že kluby sa z domácich súťaží kvalifikujú do pohárových súťaží v rámci Európy. A čím sú v Európe úspešnejšie, tým viac bodov získajú do národného koeficientu a od neho sa odvýjajú ďalšie skutočnosti.

Sezóna 2023-24 síce ešte neskončila, no umiestnenie Slovenska sa už zmeniť nemôže. Síce ročný rebríček nie je vlastne podstatný, keďže kľúčové sú vždy 5-ročné koeficienty, tak určite možno povedať, že tentokrát nás naše kluby potešili.

Slovensko je celkovo na 28. mieste spomedzi 55 krajín pod hlavičkou UEFA, teda v absolútnom strede. Na tejto priečke sezónu začínalo i ju končí. To o nejakom mimoriadnom úspechu nehovorí. Faktom ale je, že Slovensko sa túto sezónu umiestnilo na peknom 20. mieste so ziskom rovných 5 bodov.

Celkovo získali naše kluby 20 bodov, a keďže sú v pohárovej Európe štyri, tak priemer činil spomínaných 5 bodov. Žiadna krajina, ktorá je v 5-ročnom rebríčku za nami, ich nezískala viac a hneď osem z tých, čo sú nad nami, ich tiež získalo menej. A to vrátane takého Rakúska, ktoré bolo pred sezónou na 10. mieste, horšie dopadli aj ukrajinské srbské celky, ktoré sú tradične v TOP 20, zároveň sme sa priblížili Švédsku, Rumunsku, Maďarsku či Bulharsku.

Sezóna 2023-24

16. – 24. miesto

Najviac musíme vďačiť Slovanu Bratislava a významnú rolu zohral aj Spartak Trnava, ktorý sa prebojoval do skupinovej fázy Konferenčnej ligy, kde ale veľa vody nenamútil. Žilina a Dunajská Streda, žiaľ, tentokrát pomenej.

Úplne najlepšie sú na tom z hľadiska tejto sezóny aktuálne talianske kluby, nasledujú nemecké a anglické. Prvé dve dostanú po zmene formátu extra miestenky do Ligy majstrov. Rekordný rok zažíva Česko, ktoré bojuje o 6. miesto s Belgickom, viac bodov nikdy nezískalo.

Dobré i trošku zlé: TAKTO sa zmeny v pohároch dotknú Slovenska!

Zdroj: UEFA | Foto: IG/skslovanbratislava