Téma Rusko je od konca februára 2022 mimoriadne špecifická. Po tom, ako najväčšia krajina sveta napadla Ukrajinu, stala sa “zlým utočníkom” a široká verejnosť (nazývaná aj prozápadná) odsudzuje v podstate každého a všetkých, kto sa snaží nejakým spôsobom udržať s Ruskom alebo niečím ruským vzťah.

Špecifickou oblasťou je šport. Niekto tvrdí, že politika do športu nepatrí a trebárs niekoľko krajín bolo v minulosti vyradených zo športových podujatí pre prehnané angažovanie sa politikou do športu v danej krajine a podobne.

Každopádne, po tom, ako na verejnosť presiakla informácia, že ŠK Slovan Bratislava sa stretne vrámci prípravy na jarnú časť s ruským klubom Dynamo Moskva (zápas skončil 2:1 pre ruský klub), rozbehol sa sled udalostí. Časť verejnosti za tento krok Slovan kritizuje, trebárs česká Slavia Praha zrušila preto so Slovanom vzájomný prípravný duel naplánovaný na začiatok februára.

Ak si odmyslíme skutočnosť, že trebárs ruskí tenisti naďalej hrajú tenisové turnaje ATP a WTA, ruskí hokejisti na klubovej úrovni naďalej hrajú prakticky vo všetkých súťažiach, vrátane NHL, až po ďaľších športovcv z Ruska, ktorí pôsobia v kluboch z rozličných športových odvetví, nemožno prehliadnuť ďalšiu skutočnosť.

Kto všetko je vlastne v úvodzovkách “podporovateľ Ruska”? No, dalo by sa povedať, že ak by sme sa na problematiku pozerali očami niektorých krajných odporcov Ruska (pričom musíme prízvukovať, že ani u nás v redakcii rozhodne nechceme byť kvázi podporovateľmi krviprelievania), tak takmer každý ho vlastne nejako “podporuje”.

Len sa pozrime na prípad tejto zimy. Slovan Bratislava zďaleka nie je jediný tím, ktorý odohral alebo má na programe odohratie stretnutia proti klubu z ruskej ligy. Proti niektorému klubu z nej si zahrajú aj celky zo Srbska, Macedónska, Kazachstanu, Uzbekistanu, Číny, no nechýba trebárs ani brazílsky Santos, ktorý vyzve Zenit Petrohrad, podobne tak klub či zo Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie, Ománu, Južnej Kórey, no trebárs aj juhokórejská reprezentácia do 23 rokov (teda kvázi olympijský výber). Viaceré ruské kluby boli na sústredeniach v arabských krajinách, no aj v Turecku.

Takže vlastne aj títo všetci sú podľa tejto teórie “podporovateľmi Ruska”, zatiaľ čo aj súperi, ktorí proti nim nastúpia po ich dueli s ruským klubom budú “podporovateľmi Ruska”, veď predsa odohrali duel s niekým, kto sa stretol s ruským klubom. Alebo ruský klub odohral svoj duel na území danej krajiny. A takto sa to vlastne môže nabaľovať do takých rozmerov, až bude ťažké nájsť niekoho, kto je teda odporcom Ruska. A to nehovoríme o všetkých tých, čo majú Rusa za spoluhráča alebo protihráči a nastúpili s alebo proti nemu.

A čo oblasti mimo šport? Na každom zápase sú mnohé reklamné banery, pričom niektoré, ktoré visia trebárs v Saudskej Arábii pri zápase ruského klubu, sú možno aj niekde v Anglicku alebo Španielsku. Alebo čo ak ste nedávne leteli lietadlom spoločnosti, ktorá má reklamu na štadióne, kde odohral ruský klub priateľský zápas na území Spojených arabských emirátov?

Politika v športe ako vyšitá: Takto dopadla “ruská” zápletka Slovana!

Zdroj: Hitky | Foto: IG/zenit_spb