Nitriansky úrad práce čelí obrovskej kritike. Zamestnanci vraj posielajú evidovaných nezamestnaných do agentúry, ktorá je novodobým otroctvom. Pracovné podmienky a fungovanie tejto agentúry kompetentných nezaujímajú, hlavne že poskytujú prácu. 

 

Nitriansky úrad práce čelí obrovskému problému. Podľa informácií, ktoré uvádza portál aktuality.sk, posielajú niektoré úradníčky tohto úradu evidovaných nezamestnaných ľudí k neznámemu zamestnávateľovi a to konkrétne k obchodnej spoločnosti BI-FORCE-JOB SK.

Ak by ste si mysleli, že ide o nejakú veľkú fabriku, ste na omyle. Je to neznáma firma, ktorá sídli na Mostnej 60 v Nitre, kde sa celý týždeň nikto z kompetentných nezdržuje. Zamestnanci sú v sídle prítomní len vtedy, ak sa konajú výberové konania zamestnancov do firiem, ktoré si pracovnú silu nevedia sami zohnať.

Ľudí tam takpovediac posielajú z nitrianskeho úradu práce nedobrovoľne, nakoľko ak sa pracovného pohovoru v tejto firme nezúčastníte, pohrozia vám vyradením z evidencie na úrade práce. Na pohovore musia účastníci vyplniť nielen dotazník a súhlasiť s poskytovaním osobných údajov, ale dostanú aj ponuku na prácu za 2,50 eur na hodinu, čo je minimálna mzda.

Zaujímavosťou tiež je, že agentúre stačí, aby záujemcovia mali základné schopnosti, pričom nezáleží na tom, aké máte vzdelanie, prax či vedomosti. Zamestnávateľ BI-FORCE-JOB SK si vedomosti uchádzačov preverí jednoduchým testom, v ktorom stačí ak viete napočítať do desať alebo aký je opak slova mladý! Pri týchto podmienkach sa snáď ešte ani nestalo, že by niekto nebol prijatý. Odmietnuť takúto prácu však znamená, že si vás na úrade pekne podajú a nezabudnú pridať poznámky o tom, ako vyciciavate tento štát a vlastne prácu ani nechcete.

Na pracovnom pohovore v tejto spoločnosti vás hneď upozornia, že ak nie ste schopný robiť štvorzmenne, môžete ihneď odísť. Záujemcov tiež nezabudnú upozorniť, že Srbov sa báť netreba, vraj sú lepšími zamestnancami ako Slováci. Ak sa teda aj rozhodnete v tejto spoločnosti pracovať, prijmú vás len cez agentúru. Ako uvádza portál aktuality.sk, kontaktovaný bol aj majiteľ spoločnosti Jasplastik – Automotive Milan Macháček, ktorý povedal, že žiadnu agentúru, ktorá by do jeho firmy zamestnávala ľudí nepozná a na výberovom konaní boli len ľudia priamo z úradu práce.

Aby toho nebolo málo, táto spoločnosť vraj požiadala štát o poskytnutie investičnej pomoci v hodnote 3,9 milióna eur na rozšírenie výrobných kapacít v nitrianskom priemyselnom parku. Túto pomoc spoločnosť od štátu aj dostala za podmienky, že vytvorí ďalších 140 nových pracovných mieste. Problémom však je, že haly sú prázdne, okrem cudzincov tam pracovať nikto nechce.

Dôvodov, prečo firmy využívajú agentúre zamestnávanie je viac, no v konečnom dôsledku je to pre firmy flexibilnejšie a úspornejšie. Mnohé z týchto agentúr však na Slovensku využili neprehľadnú situáciu v legislatíve a spôsobili situáciu, vďaka ktorej sa dnes právom nazývajú novodobým otroctvom. Aj keď by agentúrni zamestnanci mali mať rovnaké podmienky ako tí ostatní, realita je úplne iná. Robia za minimálnu mzdu a za strašných podmienok.

V prípade, že ľudia odmietnu pracovnú ponuku cez agentúru dočasného zamestnávania akou je aj BI-FOR.CE-JOB SK úrad preveruje dôvody odmietnutia tejto ponuky. Ak sa však preukáže, že na odmietnutie neboli vážne dôvody, úrad práce vás z evidencie jednoducho vyradí. Úrad práce síce tvrdí, že so spoločnosťou nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu, no keďže tento zamestnávateľ nahlásil voľné pracovné miesta a prejavil záujem o voľných ľudí, úrad práce im uchádzačov jednoducho sprostredkováva. To, že ide o zatvorenú kanceláriu, ktorá je nedôveryhodná a nie je žiadnou výrobnou fabrikou, za ktorú sa vydáva, nikoho nezaujíma. Úrad práce vás jednoducho pošle na pohovor a hotovo.

Zdroj: aktuality.sk | Foto: freepik