Na Slovensku sa akékoľvek navýšenie daní stane predmetom konfliktov predovšetkým medzi stranami SaS a OĽaNO. Absolútne rozdielny scenár sa však deje v susednej krajine, kde sa maďarská vláda rozhodla siahnuť na zisky vybraných podnikateľských subjektov.

Maďarská vláda koncom mája oznámila navýšenie daní v súvislosti s veľkými firmami. Zahraničné podniky, ktoré dosiahnu mimoriadne zisky, čaká dodatočné zdanenie. Premiér Viktor Orbán predpokladá, že do štátneho rozpočtu sa ,,naleje“ viac ako 800 miliárd forintov (asi 2,03 miliardy eur).

Nová daň zo strany Maďarska sa však dotkla aj leteckých spoločností. Nízkonákladový Ryanair sa snažil proti novému zdaneniu protestovať, no neuspel. Napokon sa rozhodol, že navýšenie daní v plnej miere prenesie na pasažierov. Klienti tejto spoločnosti si tak od júla tohto roka priplatia za letenku od 10 do 25 eur navyše.

Tento postup už preverujú aj miestne úrady, keďže Ryanair odmietol platiť daň zo svojho zisku. ,,My vo vláde nie sme len nejakí sprostáčikovia, ktorí sa budú prizerať. Samozrejme, zasiahneme. Nemôžu toto zdanenie len tak preniesť na svojich zákazníkov. Určite nie celé,“ povedal v jednom z rozhovorov maďarský premiér.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: noviny.sk, FB/Orbán Viktor  |  Foto: FB/Orbán Viktor, Pixabay