S novým rokom sa začala aj nová éra ochrany prírody v podobe zálohovania fliaš a hliníkových obalov. Na Slovensku sa momentálne nachádza viac ako 200 zberných miest. Aj v tomto prípade sa však našli ľudia s dlhými prstami, ktorí sa snažia zo stroja vytĺcť omnoho viac peňazí.

V našej krajine sa ročne vyprodukuje a dostane do obehu jedna miliarda plastových fliaš a ďalších 100 miliónov hliníkových obalov. Zálohovanie má znížiť obrovské množstvo v obehu až o 90 %. Už v prvých mesiacoch však Slováci začali upozorňovať, že sa dá automat veľmi jednoducho oklamať.

Maroš z Michaloviec varoval kompetentných, že sa zálohovateľná etiketa so znakom “Z“ dá ľahko oskenovať a následne nalepiť na inú fľašu, ktorá je nevratná. Automat tak zaeviduje etiketu ako platnú. Situácia je však kritickejšia v Nemecku, kde sa podvodníci rozhodli pre ,,nové povolanie“. Na rozdiel od Slovenska, záloha za jednu fľašu bola stanovená na 25 centov.

Mnohé obchodné reťazce sa museli obrátiť na políciu kvôli zneužívaniu stroja na zálohovanie. Dokonca v Kolíne nad Rýnom je predmetom vyšetrovania mladík, ktorý si mal podvodom privyrobiť až 50-tisíc eur. Ako sa teda darí ľuďom vytiahnuť z automatu viac peňazí? ,,Plastovú fľašu stačilo mať na háčiku ako pri chytaní rýb a okamžite po tom, čo ju čítačka prístroja zaregistrovala, podvodník ju pritiahol k sebe a tento úkon zopakoval niekoľkokrát za sebou,“ vysvetlil nemecký portál Stern.de.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pluska.sk, cas.sk, stern.de  |  Foto: FB/OĽaNO, YT/MTT