Tisícky podnikov po celom Slovensku dúfajú, že Európska únia či vláda nájdu spôsob na zmiernenie prichádzajúcej energetickej krízy, aby nemuseli napokon svoje predajne zatvoriť. Je však prekvapujúce, že rovnaký problém má aj jeden zo známych obchodných reťazcov.

COOP Jednota je najväčšou obchodnou sieťou, a zároveň aj najstarším obchodným systémom na Slovensku. Tisícky pobočiek sa nachádzajú aj v obciach s minimálne 500 obyvateľmi, pričom ročné náklady na elektrinu sa pohybovali okolo 3-tisíc eur. Po novom roku by však mala energetická kríza spôsobiť, že účty sa zvýšia na 15 až 18-tisíc eur.

Malé predajne boli aj so ziskom na nule, no zdražovanie elektriny by situáciu výrazne zmenilo. Hrozí tak zatvorenie 300 prevádzok na okraji okresov. ,,Extrémne drahé energie môžu premeniť tieto územia na potravinové púšte. Ak nie EÚ, tak pevne veríme, že slovenský parlament a vláda nájdu spôsob, ako zmierniť enormné výdavky, aby sme nemuseli zatvárať malé vidiecke predajne. To určite nechceme,“ povedal Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko v rozhovore pre denník Pravda.

Spomínaná obchodná sieť funguje na trhu už 152 rokov, pričom prežila dve svetové vojny a bojovala s mnohými ekonomickými krízami. Dnes však prichádza natoľko vážne zdražovanie energií, že o prežití ohrozených predajní rozhodnú faktúry za elektrinu vyúčtované v roku 2023.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ekonomika.pravda.sk  |  Foto: FB/COOP JEDNOTA, Najlepšie domáce potraviny, Pixabay