Obyvatelia jedného zo slovenských miest sú rozzúrení, zrušili im jedinú pohotovosť, ktorú v meste mali.  Ak budú pacienti potrebovať neodkladnú zdravotnú pomoc, budú tak musieť z niektorých obcí cestovať najmenej 60 kilometrov!

V Detve od 1. januára už lekársku pohotovosť nenájdete. Tá je od nového roka zrušená a ľudia tak musia cestovať na pohotovosť až do Zvolena. Dôvodom tohto konania je rozhodnutie praktických lekárov o tom, že v tejto pohotovosti už naďalej slúžiť nechcú. Lekári sú vraj totálne vyčerpaní a finančné ohodnotenie za ich prácu nie je ideálne. Primátori a starostovia regiónu sa snažia lekárov presvedčiť, aby svoj postoj zmenili, no zatiaľ sa im to nedarí.

Na pohotovosti v Detve dalo výpoveď až dvanásť lekárov, pričom ich zostalo zamestnaných len päť. S týmto počtom sa ordinovať nedá, taký počet lekárov celú pohotovosť neutiahne. Na pohotovosti v Detve mesačne ošetria asi 500 pacientov, čo nie je malé číslo. Zabezpečiť chod tejto pohotovosti bolo ťažké už pri plnom počte, nakoľko všetci lekári pracujú aj vo svojich ordináciách a po práci v nich musia ísť na 15 hodín do nočnej služby. S tretinovým počtom lekárov je chod celej pohotovosti nereálny a nedá sa v žiadnom prípade zvládnuť. 35–tisíc pacientov tak budem musieť na pohotovosť cestovať až do Zvolena, čo je pre niektorých nereálne. Problém sa ale budú snažiť kompetentný vyriešiť, no ako to dopadne zatiaľ známe vôbec nie je.

Zdroj: cas.sk | Foto: pixabay