Konflikt na Ukrajine naberá na obrátkach a nikto z nás už nemôže zatvárať oči a vravieť si, že nás sa to netýka. Žijeme vo svete, kde všetko so všetkým súvisí. V túto chvíľu síce ešte nemusíme minúť väčšinu svojich úspor v obchodoch a vykúpiť z nich všetky trvanlivé potraviny a utekať do úkrytu. A verme, že sa také niečo ani diať nebude.

Avšak, ako varujú odborníci, práve v časoch, kedy máme regály v obchodoch plné, len málokto rieši, čo je slovenský výrobok, čo poľský, nemecký alebo odkiaľ boli jednotlivé tovary dovezené. Čo by sa ale stalo, ak by sa museli uzatvoriť hranice a výrazne by sa obmedzil alebo úplne zastavil dovoz?

Podĺa dostupných informácií, len 40 % všetkých potravín bolo v roku 2021 v našich obchodoch slovenských. Veľké percento ovocia, bravčového či hydinového mäsa, no aj ďalších produktov je z dovozu. Navyše, ako upozorňuje Únia potravinárov Slovenska, mnohé chovné stanice u nás ohlasujú znižovanie stavov či úplné ukončenie činnosti. Síce sa o niečo zvýšilo percento slovenských vajec, zemiakov či sladkovodných rýb, podiel mlieka či cukru ubudol. Celkovo sú ale hodnoty nedostatočné.

Ak však uvidíte v obchode dva veľmi podobné produkty, pričom jeden bude výrazne lacnejší, väčšina ľudí siahne po tom, za ktorý zaplatí menej. Čo je pochopiteľné. Žiaľ, práve slovenské produkty sú zvyčajne tie drahšie. Odborníci poukazujú aj na skutočnosť, že zvyšujúce sa náklady len zatláčajú našich výrobcov do kúta. Takto sa môže stať, že ďalšie a ďalšie slovenské výrobky zmiznú z pultov. Ak nebudú kompetentní konať, hoci “už včera bolo neskoro”, v prípade mimoriadnej situácie doplatíme na to všetci.

Zdroj: Pluska.sk | Foto: Pixabay