Slováci sa vo veľkom očkujú, prichádza leto a s ním spojená viera v slobodu, teplo a v uvoľnenie opatrení. Mnoho ľudí už premýšľa nad letnou dovolenkou, ktorá by sa mala cenovo vyšplhať do astronomických výšok. Čo však Slovákov čaká potom, zodpovedali odborníci: Tretia vlna? 

Infektológ Vladimír Krčméry by ako prevenciu pred ďalšou vlnou koronavírusu najradšej zatvoril hranice a Slovákov by nevystavoval prípadným novým mutáciám prichádzajúcim zo zahraničia. V septembri by otváranie škôl, škôlok, športovísk a internátov odporúčal otvárať postupne v štyroch týždňoch, pretože vysoká mobilita by mohla byť riziková.

Hlavný hygienik Ján Mikas príchod tretej vlny pandémie koronavírusu nevylučuje. Uvoľnené letné opatrenia, dovolenky v zahraničí a zvýšená celková mobilita občanov by mohla vyústiť v sprísnené jesenné opatrenia, pričom prísny režim na hraniciach by mal fungovať aj počas letných mesiacov.

Hygienik zároveň počíta s nárastom počtu pozitívnych prípadov po letných prázdninách, pričom vysoký počet očkovaných by mal krivku radikálne znižovať. „Ak bude zaočkovanosť na dostatočnej úrovni, ľudia by ochorenia mohli zvládať s miernejším priebehom, ohniská nákaz by nemuseli byť také významné a zdravotnícke kapacity tak vyťažované,“ povedal pre Markízu Ján Mikas.

Molekulárny imunológ Vladimír Leksa je presvedčený, že očkovaním 60 % obyvateľstva sa zabráni kritickej tretej vlne koronavírusu. Jeseň by podľa neho mala v takom prípade prebiehať mierne, slabšie a s menšími následkami ako dve predchádzadúce vlny pandémie Covidu.

Odborníci sa zhodujú, že príchod tretej vlny priamo súvisí s očkovaným percentom obyvateľstva a s dodržiavaním opatrení počas letných mesiacov. Pri vysokej miere zaočkovanosti ľudí sú presvedčení, že tretia vlna pandémie bude prebiehať v miernejších krivkách.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: YT/Vizionári, pixabay.com