AMerické prezidentské voľby sa nezadržateľne blížia, veď ich dátum konania je stanovený na 5. novembra. Kandidátom republikánov je bývalý americký prezident Donald Trump, jeho protivn=ičkou bude tentokrát žena.

Prezidentskou kandidátkou “demokratov” je viceprezidentka Kamala Harris, ktorá nahradila kandidáta Joe Bidena, ktorý sa rozhodol v pokročilom veku znovu nekandidoť. Kto vyhrá? Nedá sa pochybovať o tom, že to bude tesné.

Ak je ale na svete niekto, kto by mohol už teraz “poznať” meno víťaza, je historik Allan Lichtman. Profesor, ktorý získal doktorát so špecializáciou na moderné americké dejiny a kvantitatívne metódy na Harvarde, je známy svojou jedinečnou metódou hodnotenia politických a ekonomických faktorov.

Za ostatné štyri dekády sa 77-ročný odborník, ktorého možno prezývať aj jasnovidcom, v prípade víťaza amerických volieb podľa denníku The New York Times, sa pomýlil iba raz. A aj to len “polovične”. Jeho predpoveď na víťaza sa nesplnila len v roku 2000, keď George W. Bush napokon zvíťazil, hoci získal menej hlasov.

V USA totižto o víťazovi vyšší počet hlasov, ale vyšší počet “bodov”. Každý z 51 štátov má určitú váhu a ten, kto v ňom získa viac hlasov, získa príslušné body. Či je to spravodlivé je otázne, no každopádne vopred a už dlhé roky to tak proste je.

A koho teda tento odborník označil za nástupcu Bidena? Lichtman predpovedá víťazstvo demokratickej kandidátky Kamaly Harris. V profesorovej analýze získala prevahu v ôsmich bodoch, zatiaľ čo Donald Trump len v troch.

Práve táto jeho špeciálna analýza sa nepozerá ani tak priamo na kandidátov, ako hlavne na súčasné ekonomické či politické dianie skrz kľúčové otázky a tvrdenia, pričom tie majú značný vplyv na názory verejnosti. Pri svojej predpovedi si kladie otázky typu pravda-nepravda napr. v bodoch ako “ekonomika je v krátkodobom pohľade silná” či “strana v Bielom dome urobila zásadné zmeny v národnej politike” a ďalšie.

A na základe analýzy týchto bodov je preňho víťazkou Kamala Harris, hoci zároveň upozorňuje na možný vplyv zahraničnej politiky na výsledok volieb.

Zdroj: The New York Times | Foto: YT/Guardian News