Na Okresnom súde Bratislava III došlo v uplynulých dňoch k nečakanej potýčke. Konflikt vyvolal spis v známej kauze, ktorá sa týka Borisa Beňu, Ľudovíta Makóa, Vladimíra Pčolinského a Zoroslava Kollára. V budove súdu bola prítomná polícia, ktorá vyžadovala vydanie uvedeného spisu.

V súvislosti so skutkom, pre ktorý je obvinený Vladimír Pčolinský a Zoroslav Kollár, došlo na bratislavskom súde ku konfliktu. Vyšetrovateľ NAKA našiel v prípade nezrovnalosti v utajenej prílohe k spisu a požadoval zaistenie predmetného materiálu z budovy súdu. Šéf polície Štefan Hamran uviedol, že úrad je takýto spis povinný vydať a v prípade neuposlúchnutia môže orgán činný v trestnom konaní pristúpiť k jeho odňatiu.

O tom, čo je odňatie, má však inú predstavu súdna tajomníčka, ktorá tvrdí, že polícia mala byť slovne agresívna. Po tom, ako súd spis vydať odmietol, prišli policajti po dodržanom postupe do budovy aj na ďalší deň, no utajovaná príloha spisu tam nebola, pričom sa nachádzala na bratislavskej krajskej prokuratúre, hoci oprávnená konať bola len košická krajská prokuratúra. Štefana Harmana a Romana Mikulca si kvôli medializovaným informáciám o nátlaku na súde predvolal parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť.

Hamran odmieta, že by sa polícia správala pri preberaní spisu násilne či používala vydieranie. “Je potrebné uviesť, že vyšetrovateľ v danej veci postupoval zákonným spôsobom, pod dozorom prokurátora, pričom bol zdržanlivý, čo vyplýva aj z postupu vykonania procesných úkonov,” uvádza polícia. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic dodal, že považuje za nekorektný postup súdu. Denisa Saková z výboru vidí vo verzii Hamrana a súdnej tajomníčky protichodnosti a odporúča, aby vec preverila policajná inšpekcia.

Orgán činný v trestnom konaní je zo zákona oprávnený, po márnej výzve, prekonať odpor osoby alebo ňou vytvorenú prekážku, ktorá mu bráni k vykonaniu prehliadky… Predtým, ako došlo k zaisteniu vyšetrovacieho spisu, pracovníčka súdu sa snažila vyniesť spis z miestnosti na súde, pričom bola príslušníkmi NAKA P PZ vyzvaná, aby s uvedeným spisom do príchodu predsedu súdu nemanipulovala,” uviedla polícia v dlhom statuse, kde vysvetľuje podrobnosti prípadu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Polícia Slovenskej republiky, YT/Aktuality.sk │ Foto: YT/Denník N