Medzigeneračné rozdielnosti v názoroch nie sú zďaleka novinkou. Pred päťdesiatimi alebo osemdesiatimi rokmi starší vyčítali mladým ich postoje a dodnes je to tak. Zároveň mladšia generácia vo všeobecnosti taktiež nekokáže práve empaticky pochopiť všetko, čo jej tá predošlá servíruje. Oscarová herečka Jodie Foster nedávno taktiež vyjadrila svoje názory a postoje.
Čo povedala o tzv. generácii snehových vločiek, teda ľuďoch, ktorí dnes majú okolo 25 rokov Jodie Foster, americká herečka a držiteľka dvoch Oscarov za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe vo filmoch Znásilnenie a Mlčanie jahnia, ktorá je matkou dvoch detí z tejto generácie?
„Snehové vločky vedia byť skutočne nepríjemné, hlavne na pracovisku,“ začala. „Niekto do nej príde a povie, že dnes sa na to necíti a trebárs do tej práce príde až o pol jedenástej.“
Ako ďalší príklad uviedla tento: „Skontrolovali ste si pravopis v e-mailoch? Veď je to všetko gramaticky nesprávne. A oni odvetia niečo v zmysle, že to je pre nich obmedzujúce.“
Čo sa týka toho “zlého” pohľadu na generáciu narodenú na prelome milénií, dodáva, že jej zástupcovia sú vo väčšine výrazne odlišní od svojich predchodcov starších o desať či dvadsať rokov, no aj jej rovesníkov.
„Mávajú problém vyrovnať sa s odlišnými názormi alebo faktami, ktoré nechcú počuť. Na niektorých amerických univerzitách študenti od vyučujúcich vyžadujú takzvané trigger warnings – varovanie vopred. Varovanie, že by ich určité informácie alebo obrazy mohli emocionálne poškodiť a vyvolať v nich úzkosť, strach alebo znechutenie. Náboženské prednášky sa preto uvádzajú varovaním, že môžu obsahovať prvky násilia, budúcich archeológov upozorňujú, že uvidia kostry, a veterinárov, že súčasťou výučby sú pitvy,“ povedala.
Následne ale Jodie Foster trošku obrátila mincu a priznala, že niektoré postoje mladých zároveň dokazujú, že staršie generácie robili chyby.
„Majú všetku tú slobodu, ktorá je úžasná a ktorú sme my nemali. Takmer sme nevedeli, že môžeme napríklad povedať nie, a práve vedomie, že sa to dá, teraz vytvorilo sebavedomých a autentických ľudí. Sú zložití, ale potrebujeme ich.“
„Staršia generácia mala v sebe akoby zakódované, že vysloviť slová či frázy ako “nevládzem”, “som vyčerpaný” a ďalšie je prejavom slabosti. Staršia generácia sama seba považuje za odolnú a rada sa chváli, že ju nič nezloží, avšak v skutočnosti jej príslušníci vo veľkom trpia depresiami či úzkosťami, čo navonok vidieť napríklad vo veľkej spotrebe alkoholu či liekov proti úzkostným stavom. Príčina tkvie i v tom, že už od detstva nikto nebral vážne potreby a emócie týchto ľudí,“ znejú slová psychológov a niektoré z nich oužila aj Jodie a naznačila nimi, že práve tá zmena pohľadu spoločnosti a to, že mladí ľudia sú schopní týchto emócií je i trošku závidenia hodná.
Zdroj: The Guardian | Foto: IG/jodiefosterworld