Obyvateľom štátu Washington určite nejeden vyznávač „marišky“ zo Slovenska len ticho závidí. Používanie marihuany pre všetky účely tu totiž bolo legalizované ešte na konci roku 2012. Okrem nesporných pozitívnych stránok má však užívanie marihuany aj negatívne dopady. Napríklad zvýšený počet úmrtí na cestách.  

[sociallocker]Podľa najnovšej správy organizácie monitorujúcej bezpečnosť vo verejnej premávke sa totiž ukázalo, že v rokoch 2013 a 2014, teda tesne po legalizácii marihuany, sa zdvojnásobil počet smrteľných dopravných nehôd zapríčineným vodičom pod vplyvom tejto drogy. Množstvo takýchto prípadov vzrástlo z 8 na 17 percent. V praxi to znamená, že každý šiesty vodič, ktorý spôsobil nehodu s tragickými následkami, požil pred jazdou marihuanu.

mar2

Podľa štúdie AAA Foundation for Traffic Safety je najväčším problémom fakt, že zákonné limity množstva povolenej marihuany, ktoré možno skonzumovať pred jazdou, nie sú stanovené na základe dôsledných vedeckých skúmaní. Kým niektorým vodičom povolená dávka nespôsobí žiadne problémy, pre iných je riziková a môže výraznejšie ovplyvniť ich schopnosti rýchlo a správne reagovať. A to môže mať práve na cestách fatálne následky…

Foto: Wikipedia[/sociallocker]