Denne pribúdajú tisícky infikovaných Slovákov, ktorí absolvovali PCR testy po prejavení príznakov alebo sa dostali do kontaktu s pozitívnou osobou. Ministerstvo zdravotníctva však eviduje čoraz väčší počet infikovaných, ktorí sú plne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Epidemiológ má jednoduché vysvetlenie!

Na začiatku tretej vlny, dnes už epidémie na Slovensku, bol podiel zaočkovaných, ktorí sa infikovali koronavírusom, okolo 26 %. Po pár týždňoch narástlo toto číslo na 30 %. Zaočkovaných medzi pozitívnymi na začiatku januára bolo 34 % a dnes už hovoríme o 43 %, ktorí sa infikovali ochorením COVID-19 aj napriek tomu, že absolvovali vakcináciu.

Epidemiológ Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz vysvetlil, že dôvodom je nutnosť tretej posilňujúcej dávky. ,,Pri omikrone dve dávky nestačia. Žiaľ, vírus mutuje rýchlejšie a my stále očkujeme prvotnými vakcínami, ktoré boli vyvinuté pre pôvodný wuchanský typ. Už len to, že tri dávky fungujú, je veľký úspech,“ uviedol pre tvnoviny.sk, pričom upozornil, že vakcíny na doživotnú imunitu na koronavírus neexistujú, no možno jedného dňa sa tak stane.

Pavelka taktiež zdôrazňuje, že zaočkovaný človek sa skutočne môže nakaziť ochorením COVID-19, no nezaťažuje nemocnice, nemá ťažký priebeh ochorenia a vakcináciou si zachráni život. „Tretia vlna udržateľne klesá od decembra. Proti delta variantu tak kolektívnu imunitu máme. Keby neprišiel omikron, môžeme otvoriť všetko,“ dodal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: YT/SME, Pixabay