Pred niekoľkými dňami sme vás informovali o výsledku súdneho procesu s nórskym masovým vrahom Andersom Breivikom. Ak ste očakávali proces voči jeho osobe, mýlite sa. Sám Breivik sa súdil s Nórskom, nakoľko zákony krajiny podľa neho porušujú jeho ľudské práva nevhodnými podmienkami vo väzení. Pýtate sa, či je to vôbec možné? My tiež.

V prvom rade sa pýtame, prečo. Prečo človek, ktorý vzal to najzákladnejšie ľudské právo 77 ľudom, vzal im život, zranil desiatky ďalších a zničil životy príbuzným, prečo takýto človek má stále nejaké práva?

Nórsky právny systém je veľmi benevolentný voči zločincom. Vo viacerých krajinách sveta by Breivik dostal trest smrti, prípadne viacnásobné doživotie. V Nórsku je najvyšším možným trestom odňatie slobody na 21 rokov. Našťastie s možnosťou ďalšieho a neobmedzeného predlžovania.

Breivik sa sťažoval na neľudské zaobchádzanie, používanie pút, izoláciu od iných väzňov a ďalšie body, ktoré by mali byť pri človeku s tak závažným spáchaným trestným činom samozrejmosťou. Vyhovenie jeho sťažnosti je rizikom, Anders Breivik si svojim ohavným činom získal žiaľ aj mnoho obdivovateľov. Existuje veľké množstvo ľudí, ktorí v ňom vidia ideál práve kvôli tomu, že dokázal svoju nenávisť pretaviť aj do reálneho činu. Existuje preto reálna obava, že komunikáciou s ostatnými väzňami a vonkajším svetom by mohol plánovať ďalšie útoky aj bez svojej priamej prítomnosti.

breivik cela

Breivik má vo väzení dokonca možnosť študovať politológiu. Má celu, ktorú by milióny ľudí sveta vnímali ako luxusnú hotelovú izbu. Človek ako Anders Breivik je rizikom pre spoločnosť, hoci sedí za mrežami a snáď aj navždy bude. Je nebezpečný preto, že dáva nádej iným ako on. Môže byť motiváciou pre ďalších extrémistov, vysmieva sa ľudu aj štátu tým, že napriek statusu vyvrheľa si vydobije svoje a zvíťazí v súdnom procese.

Slušnému človeku až stúpne krvný tlak, keď sa reálne zamyslí nad jeho drzosťou a opovážlivosťou. Aj nad iróniou, ktorá sa niesla celým súdnym procesom. Vrah, človek, ktorý zabil 77 nevinných ľudí, ide bojovať za svoje práva a zvíťazí. Čo bude ďalej? Nájde vďaka štúdiu medzeru v zákone, ktorá ho dostane von? Bude bojovať za práva iných väzňov, aby si získal podporu ďalších násilníkov? Prípad Andersa Breivika vyvoláva množstvo otáznikov nad bezpečnosťou a správnosťou trestných zákonov sveta.

Foto: theconversation.com, thesun.co.uk