V ostatných rokoch sa stalo fenoménom šírenie hoaxov po sociálnych sieťach. Jedná sa o nepravdivé informácie, ktoré ale pre určitú časť populácie „dobre znejú“, a hlavne, veľmi rýchlo sa šíria.
Polícia Slovenskej republiky sa pred pár dňami pochválila 5. výročím vzniku stránky na sociálnej sieti Facebook s názvom „Hoaxy a podvody – Polícia SR“, ktorú sleduje už úctyhodných 150 tisíc ľudí.
Avšak my sa pýtame – pomohlo to? Žiaľ, nutno povedať, že ani napriek dobre myslenej snahe adminov tejto stránky sa v našich končinách nielenže nedarí hoaxerov zastaviť, no ešte naberajú na sile. Samozrejme, tí nie sú len na Slovensku, ale po celom svete.
Ako asi viete, štát už vynakladá určité prostriedky na boj proti falošným správam, no vzhľadom na svet, v akom žijeme, a s uvedomením si psychologických poznatkov je to takzvaný boj s veternými mlynmi.
Nechceme rozhodne povedať, že bojovanie proti falošným správam a snaha uvádzať veci na pravú mieru nie sú správne rozhodnutia. Avšak napríklad v časoch pandémie, ktorá hoaxom doslova priala, ale mnohokrát nepravdy (hoci s dobrým úmyslom) šírili práve oficiálne zdroje. Iste si všetci spomenieme na slová „kompetentných“, ktorí tvrdili, že dvakrát zaočkovaný nemôže byť nakazený. Ako sa verejnosť neskôr dozvedela, mnohí sa nakazaili a napokon boli aj medzi obeťami.
Možno práve neochvejné „pravdy“ členov vlády alebo odborníkov, ktorí pre vládu pracovali, poškvrnili hodnovernosť oficiálnych „správnych“ zdrojov. Mnohokrát totižto nepripustili, že by niečo nemohlo byť inak ani vtedy, ak možno ani sami nevedeli, aká je pravda. A práve to je živou vodou pre tú komunitu, ktorá sa aktuálne nazýva mainstreamom „dezinformačná“.
A my si len môžeme želať, aby sa v budúcnosti nesnažili politici byť do pŕs za niečo, čo sami s určitosťou nevedia. Možno potom bude tento svet zase miestom, kde ľudia budú veriť autoritám.
Zdroj: Hitky | Foto: Pixabay