Politické strany v predčasných parlamentných voľbách nebojovali iba o hlasy voličov, ale aj o štátny príspevok, ktorý je viac ako štedrý. Nárok na spomínaný príspevok zo štátneho rozpočtu dostane každá politická strana, ktorá získala viac ako tri percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov.

Politické strany, ktoré splnili podmienku dosiahnutia minimálne troch percent môžu už do konca roka očakávať poriadnu finančnú injekciu. Štátny príspevok sa delí na tri časti, a to na hlasy, činnosť a mandát. Výsledná suma sa následne odvíja od počtu získaných hlasov a priemernej mesačnej mzdy.

Víťaz volieb, ktorým je strana Smer-SD si tak čoskoro prilepší o 23,2 milióna eur. Progresívne Slovensko sa môže tešiť na dotáciu vo výške 18,3 milióna eur. Strana Hlas-SD, ktorá bude rozhodujúcou pri zostavení vlády očakáva 15,2 milióna eur.

Hnutie Igora Matoviča sa môže pripraviť na príspevok vo výške 9,4 milióna eur. KDH sa po ôsmych rokoch opäť dostane do parlamentu zo ziskom 7,16 milióna eur. Strana SaS si prilepší o 6,6 milióna eur a SNS môže očakávať 5,9 milióna eur.

Aj napriek tomu, že sa strana Republika nedostala do parlamentu získala viac ako tri percentá hlasov, v dôsledku čoho dostane 3,6 milióna eur. Finančnú podporu dostane aj Aliancia vo výške 3,4 milióna eur. Demokratom chýbalo 2-tisíc hlasov, aby získalo štátny príspevok, no aspoň im bude vrátená kaucia 17-tisíc eur, ktorú zložili za účasť vo voľbách. Rovnakú sumu dostane späť aj strana Sme rodina.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Denník N  |  Foto: Pixabay, FB/Robert Fico, Michal Šimečka, Igor Matovič, Peter Pellegrini