Nič ntrvá večne, a v športe už vôbec nie. Trebárs na Slovensku zažili v ére samostatnosti vypadnutie do 2. ligy aj bratislavský Slovan či trnavský Spartak, Banskobystričania si zahrali aj 3. ligu, v Nitre sa seniorsky futbal rozpadol. Ale nie sme zďaleka jedinou krajinou, kde sa také niečo deje.

Najnovším prípadom poriadneho prepadu je holandský klub SBV Vitesse, ktorý hral za ostatných dvanásť rokov hneď šesťkrát v pohárovej Európe a v sezóne 2022-23 dokázal napríklad v skupinvej fáze Konferenčnej ligy zdolať Tottenham, remizovať s Rennesom a v osemfinále s AS Rimom, ktorý súťaž napokon vyhral.

Avšak v sezóne 2023-24 je klub v ťažkostiach. Z najvyššej súťaže ho vyradil 18-bodový trest od vedenia súťaže za porušenie licenčných pravidiel. Avšak tradičný účastník Eredivisie nemá istotu ani druhej najvyššej súťaže.

Jeho finančná situácia je natoľko kritická, že sa vedenie klubu rozhodlo pre núdzový krok, a síce vyhlásenie crowdfundingoveh kampane, v ktorej prosí o finančnú podporu, vďaka ktorej by klub mohol hrať v sezóne 2024-25 aspoň v druhej lige, ktorá je profesionálna.

Zdroj: X/SV Vitesse | Foto: IG/mijnvitesse