Veľkým dňom pre politické strany bol 30. september 2023, keďže sa vtedy konali predčasné parlamentné voľby. Tie ovládla strana SMED-SD s takmer 23% hlasov, pričom o takmer 5% hlasov (čo predstavovalo 148 tisíc ľudí) porazila druhé Progresívne Slovensko.

Aj povolebný prieskum, ktorý na vzorke viac ako 1000 ľudí realizovala agentúra Focus pre reláciu televízie Markíza Na telo, ovládla strana Róberta Fica, a to s 23,8% hlasov.

Ak by dopadli voľby tak ako tento prieskum, súčasná koalícia by bola, dá sa povedať, ešte silnejšia. trio SMER-SD, HLAS-SD a SNS by malo v súčte 77 poslancov (to je o dvoch menej ako má reálne), no do parlamentu by sa dostala aj Republika s deviatimi poslancami, ktorí sú názorovo bližšie aktuálnej koalícii než opozícii. Každopádne, aj bez nich by bolo koalíciu možné vytvoriť.

Naopak, parlament by bol bez Igora Matoviča a jeho “zoskúpenia” Hnutie Slovensko, ktoré získalo 6,4% hlasov, no v prípade zoskúpení strán je potrebných najmenej 7% hlasov, na čo napríklad v parlamentných voľbách 2020 dopatilo PS.

Zdroj | Foto: IG/TV Markíza, IG/smer_sd