Medzi deťmi na Slovensku sa rozmohla nová nebezpečná závislosť. Tá okrem poškodzovania zdravia maloletých však môže spôsobiť aj otravu. Na riziká, ktoré deti takýmto počíňaním podstupujú, upozornil riaditeľ sociorehabilitačnej starostlivosti v sanatóriu AT. 

Riaditeľ sociorehabilitačnej starostlivosti v sanatóriu AT Rastislav Žemlička v rozhovore pre markizácke Teleráno upozornil na novú závislosť, ktorá sa šíri medzi našimi deťmi. Ide o používanie nikotínových vreciek, ktoré obsahujú čistý prášok s obrovským množstvom nikotínu s veľkou vstrebateľnosťou.

V jednom takom vrecku sa nachádzajú až desiatky miligramov prášku, kým klasická cigareta obsahuje len 1,1 až 2,2 miligramy nikotínu. Pri päťnásobne vyššej dávke nikotínu tak deťom nehrozí len vznik závislosti, ale aj priame priotrávenie. Účinok tabaku sa prejaví zvýšenou srdcovou činnosťou, ale i zmenami na psychike, najmä relaxačným pôsobením.

Ako dodáva, najčastejší užívatelia sú osoby vo veku 15 až 24 rokov. Do ambulancie prichádzajú najmä znepokojení rodičia, ktorí sa snažia zistiť, o aký prášok sa jedná. Žemlička podotkol, že užívanie nikotínu môže byť vstupnou bránou k ďalšiemu rizikovému správaniu. Odhaliť, že dieťa užíva takéto vrecúška, ktorých obsah si natiera na ďasná, je pritom náročnejšie, keďže v porovnaní s cigaretami neostáva zápach na oblečení či v dychu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj:  tvnoviny.sk │ Foto: Unsplash, Televízia Markíza