POZOR na obľúbený liek z reklamy: Hrozí riziko poškodenia pečene!

Dátum:

Štátny ústav pre kontrolu liečiv pri pravidelnom prehodnocovaní bezpečnosti liekov prišiel k nečakaným výsledkom. Zaznamenané sú totiž prípady, kedy po užívaného jedného z liekov došlo k poškodeniu pečene. Získané údaje majú byť varovaním pre pacientov.

Pracovníci ŠÚKL-u upozorňujú na bežne dostupný liek pod názvom “Iberogast“, ktorý je určený na trávenie. Má ísť o bylinný medikament, ktorý uľavuje od bolesti žalúdka, nadúvania, nevoľnosti či pocitu plnosti. Objavili sa však ojedinelé prípady, keď pri pravidelnom užívaní došlo k poškodeniu pečene. ,,Príčinná súvislosť medzi Iberogastom a poškodeniami pečene bola na základe dostupných údajov vyhodnotená prinajmenšom ako možná,“ uvádza sa na oficiálnej stránke ŠÚK-u na sociálnej sieti.

K zdravotným problémom malo dôjsť v prípadoch, kedy mali pacienti v minulosti ochorenie pečene alebo užívali Iberogast s ďalšími liekmi, pričom sa im užívanie tohto liečiva neodporúča. ,,Tieto prípady mali rôzny stupeň závažnosti od bezpríznakového zvýšenia hladín pečeňových enzýmov cez žltačku až po veľmi ojedinelé prípady zlyhania pečene, ktoré si vyžadovali transplantáciu pečene,“ vysvetlili pracovníci ústavu.

V prípade, ak človek pri užívaní lieku na trávenie spozoruje zožltnutie kože či očí, tmavý moč, zmenu zafarbenia stolice alebo bolesť v hornej časti brucha, je nutné prestať brať Iberogast a poradiť sa so svojim lekárom. ,,Celkové prínosy lieku Iberogast naďalej prevyšujú jeho riziká,“ dodáva ŠÚKL.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/ŠÚKL  |  Foto: FB/ŠÚKL, YT/Bayer Polska

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

AKTUÁLNA SPRÁVA! Obľúbená módna značka na Slovensku končí!

Nie je žiadnym tajomstvom, že pandémia koronavírusu výrazne zasiahla...

Odhodila zábrany: Vo vysokom štádiu tehotenstva sa ukázala celkom NAHÁ!

Podnikateľka a influencerka Zuzana Strausz Plačková potvrdila vo februári...

Tvrdá rana pre Matoviča: Táto strana ho prestala podporovať!

Pred parlamentnými voľbami 2020 spolu plánovali vytvoriť novú vládu,...

Filmový svet v slzách: Známy herec ZOMREL náhle počas natáčania!

Filmový svet skončil v slzách po náhlej a nečakanej...