Na Slovensku zaznamenali v týchto dňoch vírus, ktorý spôsobuje úhyn psov a mačiek. Na toto si dajte pozor, proti vírusu totižto u nás nie je vakcína. Ak má vaše zviera takéto príznaky, ihneď zbystrite pozornosť! 

 

Milovníci psov a mačiek dajte si veľký pozor. Na severovýchode Slovenska zaznamenali v týchto dňoch výskyt Aujeszkého choroby, čo je vírusové infekčné ochorenie zvierat. Túto chorobu spôsobuje herpes vírus, ktorého prvotným hostiteľom je diviak. O výskyte tohto vírusu informoval riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy v Banskej Bystrici Rudolf Janto.

Prečítajte si tiež: POZOR! Na Slovensku sa začal rozmáhať nový typ podvodu: Pôsobí skutočne nevinne, buďte opatrní!

Ak je diviak týmto vírusom nakazený, vylučuje vírus väčšinou len v období, keď má oslabenú imunitu. V tomto čase dokáže nakaziť aj iné zvieratá a to napríklad psov a mačky. Na človeka vírus prenosný nie je, preto netreba robiť veľkú paniku.

V spojení s týmto vírusom boli potvrdené v týchto dňoch úhyny dvoch psov, ktoré boli použité na poľovačke alebo boli kŕmené mäsom z diviaka. Ak sa zviera týmto vírusom nakazí, zomrie za nervových príznakov. Najväčším príznakom, podľa ktorého zistíte, že váš pes či mačka sú nakazené je časté olizovanie a svrbenie, ktoré sa neustále stupňuje.

Vírus je lokalizovaný väčšinou na hlave a v okolí papule. V tomto prípade sa dá povedať, že u zvieraťa dochádza k akémusi seba poškodzovaniu, kedy sa začne samé hrýzť a škriabať. Kritickým obdobím, kedy divá zver vírus vylučuje sú mesiace október až február, pričom december je podľa odborníkov najkritickejší.

Na slovenskom trhu nie je žiadny liek, ktorý by takto nakazenému zvieraťu dokázal  pomôcť. Je preto dobré minimalizovať situácie, za ktorých by sa vedelo vaše zviera nakaziť, preto ho v tomto období určite nepúšťajte do blízkosti lesov.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay.com