Neoddeliteľnou súčasťou leta sú až tropické teploty, ktoré vyženú mnohé rodiny k vode. V týchto mesiacoch tak prírodné i umelé kúpaliská praskajú vo švíkoch, pričom si ľudia užívajú kúpanie, ktoré je príjemným osviežením. Aj v tomto prípade je však nutné byť ostražitý!

Leto je v plnom prúde a odborníci opäť upozorňujú na suché alebo sekundárne utopenie detí. Podľa najnovších údajov 10 až 15 % prípadov utopenia tvorí suché utopenie, ktoré môže prísť aj pár hodín po tom, ako bolo dieťa vo vode!

Stačí, aby sa mu do pľúc dostala iba kvapka vody, ktorá môže podráždiť hlasivky a následne sa hrdlo stiahne. Uzavrú sa tak dýchacie cesty a dieťa nemá dostatok kyslíka. Môže však dôjsť aj k sekundárnemu utopeniu, keď sa dieťa napije vody pri hre alebo sa topí. ,,Sekundárne utopenie nastane, keď už sme vytiahnutí z vody, zachránení, relatívne v poriadku. Môže nastať do piatich hodín, niekedy aj neskôr,“ uviedol záchranár Daniel Vičan z Vodnej záchrannej služby Českého červeného kríža pre tn.cz.

Následky topenia, ktoré sa prejavia s oneskorením, nie je jednoduché spoznať. Vičan z tohto dôvodu odporúča, aby rodičia zobrali dieťa na kontrolu k lekárovi, ak sa topilo. Medzi hlavné príznaky suchého alebo sekundárneho utopenia je dýchavičnosť, únava a kašeľ.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tn.nova.cz  |  Foto: Pixabay, markiza.sk