Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zverejnil dôležitý oznam o stiahnutí lieku, ktorý sa nachádza aj na slovenskom trhu. Pacienti užívajúci daný medikament sa môžu nachádzať v ohrození života, v dôsledku čoho musí ústav konať z dôvodu ochrany zdravia a bezpečnosti Slovákov.

Pracovníci Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv pred pár hodinami zverejnili oznámenie o stiahnutí lieku. Ide o ,,Losartan Zentiva 50 mg filmom obalené tablety tbl flm 30×50 (blis.PVC/PVDC/Al), kód ŠÚKL: 49527, č. šarže: 2140420“ a ,,Losartan Zentiva 50 mg filmom obalené tablety tbl flm 90×50 mg (blis.PVC/PVDC/AI), kód ŠÚKL: 49530, č. šarže: 2140420“.

Uvedený liek je určený na liečbu hypertenzie, a teda zníženie vysokého krvného tlaku, chronického srdcového zlyhania, ochrany obličiek a na prevenciu vzniku cievnej mozgovej príhody. Došlo však k zámene blistrov v jeho balení, v dôsledku čoho sa v ňom nachádza liečivo Zodac, ktoré je určené na liečbu alergie.

ŠÚKL okamžite sťahuje šarže daného medikamentu z úrovne distribučných spoločností, lekární, zdravotníckych zariadení a pacientov. ,,…hrozí pacientom v prípade zámeny lieku riziko neliečenia pôvodného ochorenia vysokého krvného tlaku ako aj možného výskytu nežiaducich účinkov po podaní úplne rozdielnej účinnej látky určenej na liečbu iného ochorenia,“ uvádza sa na oficiálnej stránke ústavu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

 

Zdroj: sukl.sk  |  Foto: sukl.sk, Pixabay