Česká Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia upozorňuje na nebezpečný výrobok, ktorý je dostupný aj na slovenskom trhu. Daný produkt dokonca vyrába a predáva firma sídliaca v hlavnom meste Slovenska.

Českí inšpektori varujú zákazníkov pred doplnkom stravy s vysokou dávkou látky amygdalín, ktorý v tele po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy. Konkrétne ide o doplnok stravy Amygdalín B17 25 g, pričom výrobcom a predajcom je Tachynon Technology pharm spol. s.r.o, Vančurova 1, 831 01 Bratislava, Slovensko. Produkt je možné zakúpiť aj na slovenských e-shopoch.

Analýza odobratej vzorky preukázala prítomnosť látky amygdalín v množstve 1 760 mg, čo zodpovedá až 104 mg kyanovodíku po metabolizácií v organizme. Podľa stanoviska Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín EFSA sa život ohrozujúca dávka kyanovodíku pohybuje v hodnote 0,5 až 3,5 mg na 1 kg telesnej váhy, čiže u 70-kilového muža v intervale 35 až 245 mg. Inšpektori dôrazne varujú spotrebiteľov, aby daný produkt nekonzumovali.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: szpi.gov.cz  |  Foto: szpi.gov.cz, Pixabay