Polícia vydala varovanie, podľa ktorého by si mali dať občania pozor na falošné bankovky, ktoré sa vyskytujú v malých prevádzkach na vianočných trhoch v niekoľkých mestách. Pri dostatočnej pozornosti je ich odhalenie ľahké, nakoľko im chýbajú základné prvky. 

 

Falošné bankovky nie je ťažké odhaliť, no treba vedieť, ktoré základné ochranné prvky si treba všímať. Ide najmä o nekvalitný hologram (nalepená priesvitná lepiaca páska), smaragdové číslo – v ľavom dolnom rohu hodnota bankovky nevykazuje svetelný efekt a tiež absentuje kvalitná vodotlač. Všetky zadržané bankovky boli zaslané na expertízu.

Polícia tiež dala do obehu fotografiu, na ktorej je mladý muž, ktorý je pravdepodobne súčasťou týchto podvodov. Polícia prosí verejnosť o pomoc pri zistení jeho totožnosti, nakoľko by svojou výpoveďou mohol pomôcť pri objasnení využívania týchto bankoviek. Akékoľvek informácie dôležité k prípadu je potrebné nahlásiť na linku 158 alebo na polícii.

Najviac falošných bankoviek bolo nájdených v Žiline, no vyskytujú sa aj v iných mestách v Žilinskom kraji. Odporúča sa preto venovať plateniu zvýšenú pozornosť, vďaka ktorej viete nepríjemnej udalosti predísť.

Zdroj/Foto: FB/Polícia SR/pixabay