Počet potvrdení o práceneschopnosti narástol predovšetkým v posledných dvoch rokoch počas pandémie koronavírusu. Slováci museli kontaktovať obvodného lekára vždy, keď sa dostali do karantény, v dôsledku čoho mali mnohí doktori plné ruky práce. Čoskoro však dôjde k zmene!

Počas pandémie koronavírusu pravidelne dochádzalo ku konfliktom a absolútnemu chaosu medzi lekármi a pacientmi. Z lekárov sa totiž razom stali administratívni pracovníci, ktorí celý deň vypisovali tzv. pandemické PN-ky, a zároveň konzultovali zdravotný stav jednotlivého pacienta prostredníctvom telefónu.

Vláda prisľúbila koniec byrokracie, keďže lekári museli ochorenie či úraz potvrdiť na tlačive dlhom 5 strán. 24. marca bola napokon schválená digitalizácia PN-ky, pričom Národné centrum zdravotníckych informácií automaticky zabezpečí prenos údajov o “maródke“ od ošetrujúceho lekára priamo do systému Sociálnej poisťovne.

Potrebné informácie budú zaslané aj uvedenému zamestnávateľovi, ak ide o zamestnanca. Pacientom tak stačí navštíviť iba obvodného lekára, ktorý zabezpečí všetky doklady elektronickou formou. Nový spôsob zasielania PN-ky má fungovať už od začiatku júna. Lekári sa však obávajú, že nie je možné prepojiť všetky softvéry za dva mesiace, aby tlačivá boli posielané plynule.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: Pixabay