Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pred pár hodinami na svojej oficiálnej stránke zverejnil varovanie pre pacientov. Upozornenie sa týka konkrétneho lieku, ktorý sa momentálne sťahuje z trhu. Kontrola spomínaného liečiva nebola uspokojivá, keďže došlo k nezrovnalostiam.

Pracovníci ŠÚKL-u nariadili stiahnutie jedného z liekov, ktorý sa nachádza na slovenskom trhu. Konkrétne ide o ,,Phacebonate 50 mg filmom obalené tablety, tbl. Flm 90×50 mg (blis.PVC/PVDC/Al)“. Liečivo so šaržou 2003639B s expiráciou 31.10.2023 nebude už distribuované do lekární či zdravotníckych zariadení.

Na trhu sa nachádzajú lieky s rovnakou účinnou látkou, no pacienti by sa o ďalšej liečbe mali poradiť so svojím lekárom. ,,Dôvodom stiahnutia predmetnej šarže lieku je, že pri testovaní stability lieku v parametri “minimálny čas rozpadu“ sa zistili výsledky mimo schválenej špecifikácie,“ uvádza ŠÚKL na oficiálnej stránke.

Phacebonate je určený pri prevencii tzv. skeletálnych udalostí u pacientov, ktorí bojujú s rakovinou prsníka a kostnými metastázami. Kyselina ibandrónová, nachádzajúca sa v spomínanom liečive, pomáha pri zastavovaní oslabovania kostí. Uvedený liek tak minimalizuje vznik zlomenín kostí alebo pri chirurgickom zákroku či rádioterapii.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sukl.sk  |  Foto: sukl.sk, Unsplash, Pexels