Český evolučný biológ Jaroslav Flegr sa na sociálnej sieti pravidelne vyjadruje k pandemickej situácií vo svete aj doma. Po Novom roku sa rozhodol podeliť o svoju víziu budúcnosti, v ktorej môže teoreticky Omicron variant ukončiť celú pandémiu. Vo Francúzsku sa však pred pár dňami potvrdila ďalšia mutácia.

Jaroslav Flegr vo svojom statuse vyjadril svoj názor na možný vývoj pandemickej situácie. V predpovedi napísal, že Omicron čoskoro začne hrať hlavnú úlohu: „Najneskôr v druhom týždni nového roka v Česku prevládne Omicron. Počty novonakazených okamžite vyletia strmo nahor, zatiaľ čo pri variante delta trvalo zdvojnásobenie počtu nakazených asi týždeň, Omikron to zvládne každé dva dni,“ myslí si.

Napriek tomu sa ale predpokladá, že Omicron sa na rozdiel od Delty zle množí v pľúcach: „Tie známe covidové pľúca, ktoré zabili len u nás desiatky tisíc ľudí, budú u pacientov nakazených Omicronom veľmi vzácne,“ predpovedá. Flegr ale doporučuje ľuďom mať doma prichystané zásoby liekov, potravín, finančnej hotovosti aj benzínu.

Vedec sa domnieva, že práve nová mutácia by mohla teoreticky ukončiť celú pandémiu: „Omicron v podstate ignoruje imunitu získanú predchádzajúcou nákazou, opačne to ale zrejme neplatí. V súčasnej dobe sa zdá, že Omicron imunizuje človeka proti ostatným variantom vírusu. Ak sa to potvrdí, potom Omicron v roku 2022 premorí a imunizuje celý svet a tým ukončí pandémiu ešte pred príchodom vakcín druhej generácie.“ Taktiež je presvedčený, že v roku 2022 sa vyvinie niekoľko liekov proti Covidu, ktoré budú využiteľné aj pri iných ochoreniach.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj Foto: Unsplash, FB/Jaroslav Flegr