Prezidentka prehovorila o 4. fázach uvoľňovaní: Jasný odkaz Slovákom!

Dátum:

V dôsledku pandémie COVID-19 prijala vláda Slovenskej republiky mimoriadne bezpečnostné opatrenia, ktoré majú ochrániť občanov pred šíriacim sa vírusom. Nakoľko situácia v našej krajine nie je kritická tak, ako v Taliansku, Španielsku či USA, premiér počas tlačovej konferencie oznámil prvé uvoľnenia z krízových nariadení.

Od 12. marca platí na Slovensku mimoriadna situácia v súvislosti s rizikom šírenia sa nového koronavírusu. Potom, čo vláda prerušila vyučovanie na všetkých školách a následne uzatvorila i množstvo prevádzok, sa občania neustále pýtali, kedy príde k uvoľneniu prísnych bezpečnostných pravidiel. Ako uviedol Igor Matovič počas pondelkovej tlačovej besedy, pripravené boli štyri základné fázy, ktoré budú aplikované do obehu v pravidelných intervaloch v závislosti od epidemiologického vývoja.

K prvej pritom dochádza práve v stredu 22. apríla, pričom sa otvárajú maloobchody a služby s rozlohou do 300 metrov štvorcových, verejné stravovanie (podávané len cez okienko), vonkajšie športoviská (bezkontaktný šport, bez sociálnych zariadení, bez obecenstva), vonkajšie trhoviská, ubytovanie (dlhodobé, bez stravy), predaj automobilov, vozidiel a autobazárov. K postupu vlády sa pred pár hodinami vyjadrila i Zuzana Čaputová, ktorá má na celú situáciu jasný názor. Vyjadrenie prezidentky vám prinášame v plnom znení.

Vyjadrenie Zuzany Čaputovej

„Vítam, že po týždňoch prísnych bezpečnostných opatrení už poznáme aj kontúry ich postupného uvoľňovania. Zvlášť oceňujem, že uvoľňovanie opatrení bude závisieť od epidemiologického vývoja a že v konečnom dôsledku ho môžeme aj my všetci ovplyvňovať svojim správaním. Vďaka súdržnosti a spolupatričnosti sme sa zaradili medzi krajiny s najmiernejším priebehom pandémie a verím, že priaznivý bude aj ďalší vývoj. V mnohých rodinách aj firmách sa začína po týždňoch obmedzení prejavovať existenčná neistota. Uvoľňovanie opatrení im preto môže veľmi pomôcť.

Aktuálna kríza nás predovšetkým učí, že pred vlastným egoizmom musíme uprednostniť spoločný záujem. Od zajtra budeme mať viac možností a náš život sa bude o niečo viac podobať na ten spred krízy. Neznamená to však, že by sme mali byť menej dôslední pri dodržiavaní všetkých hygienických a bezpečnostných zásad. Aj naďalej budeme musieť na nevyhnutnú mieru redukovať naše sociálne kontakty, nosiť rúška, umývať si ruky či nezdružovať sa vo väčších skupinách.

Buďme preto aj naďalej obozretní, súdržní a pomáhajme si navzájom prekonať tieto časy. Aj vývoj v okolitých krajinách ukazuje, že s pandémiou sa bojovať dá, zároveň si ale musíme zvykať na to, že s vírusom tu budeme žiť oveľa dlhšie, ako sme si na začiatku mysleli. Budeme mu musieť prispôsobiť naše zdravotníctvo, našu ekonomiku, svoje návyky, svoju prácu aj svoje osobné životy. Zvládneme to!“

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: IG/zuzana_caputova

Dora
Zn.: Vždy v centre diania s očami na stopkách! :)

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Zomrel svedok z kauzy, v ktorej figurovala aj Plačková: OBESENÝ!

Koncom septembra uplynulého roka otriasla celou verejnosťou šokujúca kauza,...

Tragédia počas víkendu: Pri nehode zomrel bývalý futbalista († 48)!

Počas uplynulého víkendu došlo na západnom Slovensku k fatálnej...

Slovenský spevák priznal ROZVOD: Hneď zbalil známu speváčku!

Úspešný spevák, ktorému sa nielenže podarilo prebojovať medzi finalistov...

Slovenská športová legenda KONČÍ: Emotívna rozlúčka plná sĺz!

Slovenský futbal sa v sobotu niesol v znamení lúčenia,...