V období letných mesiacov je zvýšené riziko vzniku požiarov. Vo viacerých krajinách Európy momentálne prepukli rozsiahle plamene, ktoré hasiči s veľkou námahou dostávajú pod kontrolu. Veľké škody boli napáchané v Slovinsku, Taliansku, Chorvátsku i v Česku. Požiare neobišli ani Slovensko.

Národný park České Švajčiarsko je momentálne pohltený rozsiahlymi plameňmi, pričom hasiči ich ani po pár dňoch nedokážu dostať pod kontrolu. Správa TANAP-u mala väčšie šťastie, keďže v našich horách vypukli tri požiare, ktoré sa podarilo rýchlo uhasiť.

Extrémne sucho však vyvoláva oprávnené obavy u Štátnej ochrany prírody (ŠOP) a Správy Tatranského národného parku (TANAP). Z malého ohníka sa totiž razom môže stať nezastaviteľný živel, ktorý spôsobí obrovské materiálne a nemateriálne škody. Z tohto dôvodu bol vydaný zákaz vstupu do lesov mimo značených turistických a cyklistických trás v TANAP-e.

K dočasnému zákazu vstupu sa pridali aj niektoré úrady v okresoch Poprad, Spišská Nová Ves a Kežmarok. Na týchto územiach je zakázaný pohyb po lese s cieľom turistiky, stanovania, zberu lesných plodov, kempovania či cykloturistiky. Ochranári vyzývajú ľudí, aby dbali na maximálnu opatrnosť a zodpovedné správanie na akýchkoľvek lesných pozemkoch.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: sopsr.sk, tanap.sk  |  Foto: FB/TANAP, Unsplash