Nová vláda je pri moci sotva chvíľku, no opozícia od prvých dní aktívne vyhadzuje na oči koaličným poslancom i verejnosti svoje postoje s niektorými témami či osobami. Hneď na úvod ale utrpela prehru.

Mimoriadnu schôdzu k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi iniciovalo Progresívne Slovensko. Ako uvideli Aktuality: „opozícia okrem iného vyčítala pri odvolávaní Šutajovi Eštokovi údajne protiprávne „čistky“ v policajnom zbore. Ten totiž takmer okamžite po svojom nástupe postavil mimo službu obvinených vyšetrovateľov NAKA, takzvaných čurrilovcov, zrušil funkcie viceprezidentom a zbavil sa tak napríklad aj policajta Branka Kišša, ktorého následne preverili pod hraničnú políciu v Banskej Bystrici.“

Napriek tomu, že by ju hnutie vedelo zvolať aj samotné, (potrebuje 30 podpisov a disponuje 32 zákonodarcami), tak pod schôdzu vyzbieralo aj podpisy zo zvyšných opozičných strán.

Ako ste si ale dovtípili, tak opozícia prehrala. A to nielen v počte hlasov. Hlasovalo celkovo 136 prítomných poslancov. z ktorých 36-ročnému ministrovi vyslovilo dôveru celkovo 75 poslancov, 61 ich bolo proti a 14 bolo neprítomných. Nik sa nezdržal hlasovania.

Na odvolanie bolo potrebných 76 hlasov, teda opozícii ich chýbalo pätnásť. To však až taká prehra nie je, keďže web Aktuality.sk informoval o tom, že na základe dát z webu NR SR ani jeden opozičný poslanec nehlasol proti odvolaniu.

Oveľa väčším fiaskom je ale niečo iné. Zo štrnástich nezúčastnených poslancov bolo totižto až desať opozičných, z toho štyria zo samotného PS, ktoré celé odvolávanie iniciovalo. Otázkou je, ako chcela opozícia vyhrať, ak až 10 zo 71 jej poslancov (teda 14%) sa zasadania nezúčastnilo?

Zdroj: Aktuality.sk | Foto: IG/matus_sutaj_estok, IG/progresivne_sk