Zrejme ste zachytili, že v jednej z pražských nemocníc vykonali lekári potrat žene, ktorá prišla na bežnú kontrolu. Táto správa otriasla skutočne celou republikou, hlavne tými, ktorí sa do situácie nejakým spôsobom vžili.

Každému zrejme napadne množstvo otázok. Prečo to žena dopustila? Ako sa to vôbec môže stať? Dajú sa zameniť pacientky? Koľko ľudí zlyhalo? Koľko zhôd okolností k nevídanému pochybeniu vôbec viedlo?

Pri zámene pacientiek v pražskej Fakultnej nemocnici Bulovka pochybil konkrétny zdravotník, ktorý v dokumentácii neodhalil nezrovnalosti. Vyplynulo to z prvých záverov interného vyšetrovania nemocnice, informuje portálu Novinky.cz.

Údajne nešlo o systémovú chybu, ale “došlo k ľudskému zlyhaniu”, povedal riaditeľ známej pražskej nemocnice Jan Kvaček.

Podľa nemocnice zdravotníci nedodržali stanovený postup. Zatiaľ čo jedenz nich v čakárni mohol urobiť chybu pri vyvolaní mena, keď pacientka mala reagovať na meno niekoho iného, ďalší zdravotník v poradí si pre zmenu pri kontrole zdravotnej dokumentácie nevšimol vzniknutý problém, teda zámenu.

Každopádne, vyšetrovanie bude ešte dlhé a aktuálne je na začiatku. Isté ma byť, že pacientka z nepochopiteľných dôvodov pri zákroku, ktorý nechcela, spolupracovala. V hre je skutočnosť, že sa jednalo o dve zahraničné pacientky (a ich zámenu), mohla vzniknúť chyba v komunikácií, no údajne obe žili v Česku dlhodobo, takže určitú znalosť jazyka mali. Žene vzali dieťa v 16. týždni tehotenstva, teda vo 4. mesiaci.

Zdroj: Novinky.cz | Foto: Depositphotos