Mnohí Slováci, ktorí túžia po dlhých letných dňoch v blízkosti mora, sa rozhodnú stráviť letnú dovolenku v Chorvátsku. Práve to je totiž dlhodobo jednou z najobľúbenejších destinácií našincov. Paradoxne, veľké horúčavy začínajú byť v jednej z chorvátskych oblastí vážnym problémom.

Je to iba pár týždňov, čo Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť zverejnila výzvu na obmedzenie užívania pitnej vody. Malé množstvo zrážok totiž spôsobilo výrazné sucho. S rovnakým problémom bojujú aj občania v chorvátskej oblasti Istria, kde zasiahli o čosi ráznejšie.

Kvôli pretrvávajúcemu suchu sa kompetentní rozhodli pre obmedzenia platné od dnešného dňa (18. júla), podľa ktorých sa nesmú umývať autá, polievať ulice i zelené plochy, a dokonca aj verejné priestranstvá. Reštrikcie sa však dotknú aj turistov, keďže došlo k zákazu sprchovať sa na plážach a kúpaliskách.

Výnimku dostali tržnice a rybie trhy, pričom znižovať spotrebu nemusia ani poľnohospodári. Istrijský župan Boris Miletić vyzval občanov i turistov, aby výrazne obmedzili využívanie pitnej vody. V rôznych oblastiach Chorvátska taktiež vypukli požiare a strach z rozsiahlych plameňov v období sucha je tak na mieste.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: vecernji.hr  |  Foto: Twitter, Unsplash