Veronika Remišová sa voličom pochválila veľkou novinkou, ktorú sa jej poradilo zorganizovať. Až doposiaľ totiž museli rodičia svojich novorodených detí behať po úradoch a vybavovať potrebné náležitosti. Tomu je však už koniec, pričom sa o všetko postará štát.

Ministerka informatizácie ohlásila novinku pre všetkých rodičov, ktorí majú v nasledujúcom období priviesť na svet svojich potomkov. Až doposiaľ totiž museli matky po pôrode obiehať úrady, aby si vybavili rodný list dieťaťa, prihlásili ho do zdravotnej poisťovne, požiadali o vyplatenie príspevku na Úrade práce a čakala ich tiež návšteva pediatra či gynekológa. To sa však už od 1. augusta zmení.

Veronika Remišová uviedla, že odteraz nie je potrebné ani potvrdenie otcovho súhlasu s menom dieťaťa. „Po novom môžu rodičia dohodu o mene vybaviť hneď priamo v pôrodnici, kde ju obaja spoločné podpíšu. Rodný list potom matrika odošle na adresu mamičky. Od 1. augusta už ani nebude potrebné prihlasovať dieťa ani do zdravotnej poisťovne, lebo automaticky dostane zdravotnú poisťovňu matky. A na jej účet príde aj príspevok pri narodení dieťaťa,“ priblížila novinky. Rodičom tak stačí v pôrodnici podpísať jeden dokument a všetko ostatné bude automaticky vybavené.

Ministerka dodala, že ide len o jednu zo zmien, ktoré plánuje v rámci zrušenia 21 výpisov a potvrdení nazvaného antibyrokratická revolúcia. Zjednodušeniu situácie po pôrode dieťaťa predchádzala spolupráca rezortu informatizácie, sociálnych vecí a rodiny, vnútra, ako aj zdravotníctva. Remišová podotkla, že počas minulých vlád sa riešili predražené projekty, ktoré sú dnes predmetom vyšetrovania, pričom neprinášali občanom žiadny úžitok: „Takto my robíme informatizáciu štátu. Odstraňujeme byrokraciu, šetríme peniaze, no hlavne ľuďom šetríme to, čo sa nedá ničím zaplatiť – ich čas… Smerohlas si škrabkal na štátnom IT pre seba, my robíme pre ľudí,“ podotkla.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj:  mirri.gov.sk │ Foto: Unsplash, FB/Veronika Remišová