Všetci ruskí športovci mali na Zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu zakázané používať národné symboly a hymnu. Toto rozhodnutie padlo 5. decembra minulého roka na základe toho, že u veľkého počtu športovcov sa počas predchádzajúcej olympiády zistilo užívanie zakázaných látok.

Medzinárodný olympijský výbor chcel zakázať účasť Ruska na olympiáde úplne, no nakoniec sa rozhodol pre kompromis, preto všetci ruskí športovci bez výnimky súťažili v neutrálnych dresoch, pod olympijskou vlajkou a v prípade zisku zlatej medaily za zvuku olympijskej hymny.

Ruskí hokejisti si zahrali finálový zápas s Nemeckom, ktoré porazili 4:3. Po výhre, napriek tomu, že im hrala hymna olympijská, štadiónom znela ruská národná. Preto všetci čakali, aký dostanú za porušenie zákazu trest o Medzinárodného olympijského výboru. Ten sa vyjadril tak, že sa to stalo v súvislosti s emóciami za mimoriadnych okolností, preto ruskí hokejisti nebudú potrestaní.

Napriek tomu, že športovci z Ruska dostali varovanie, že počas konania hier budú intenzívne kontrolovaní, objavili sa u nich dva dopingové prípady. Tie rozhodli o tom, že ani počas záverečného ceremoniálu nemohli Rusi niesť národnú vlajku.

https://www.youtube.com/watch?v=i18r28NeK3I

Zdroj: youtube, rt.com