Slováci musia čoraz viac siahnuť hlbšie do svojich peňaženiek, pričom za pohonné hmoty a potraviny platíme v posledných mesiacoch rekordné sumy. Strana SaS sa preto rozhodla navrhnúť výrazné zníženie dane, no znova narazila na Igora Matoviča, ktorý je rázne proti.

Strana SaS chce predložiť návrh, v ktorom sa zníži daň z pridanej hodnoty na pohonné látky z 20 % na 8 %. Ak by ich požiadavka bola schválená, nebudú vetovať zdanenie ruskej ropy. Liberáli sú presvedčení, že ide o riešenie, ktoré by bolo prospešné pre tisícky ľudí a pocítili by ho ihneď.

Nápad koaličnej strany sa dostal do uší Igora Matoviča, ktorý oznámil, že na motorové palivá nie je možné aplikovať zníženú sadzbu DPH kvôli smernici Rady Európskej únie. Slovensko malo byť upozornené aj listom z európskych inštitúcií. Minister financií však znova využil moment, aby si mohol kopnúť do Richarda Sulíka. ,,Ten návrh je fajn, ale mohli by sme sa správať ako dospelí. Základ dospelosti je, že dodržiavame pravidlá,“ odkázal kolegom na tlačovej konferencii.

Šéf liberálov si je však veľmi dobre vedomý prísnej smernice Európskej únie. K zníženiu DPH z cien benzínu a nafty na 8 % pristúpilo aj Poľsko, ktoré je taktiež členom EÚ. ,,Na koaličnej rade sa dokonca rozprávalo o období do konca roka, čo by sa dalo vyjednať aj s EÚ. Sme, samozrejme, otvorení zníženiu či pozastaveniu akejkoľvek inej dane,“ zareagoval Sulík, ktorý zorganizoval vlastnú besedu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YT/HNtelevízia  |  Foto: YT/SME, Braňo Závodský Naživo, FB/Richard Sulík