Je tomu len zopár hodín, čo sa v trnavskom kostole konalo 1. sväté prijímanie približne 10-ročných detí, ktoré ním podstúpili svoju druhú cirkevnú sviatosť. Kým ich na náboženstve učia, že Boh nerobí medzi ľuďmi žiadne rozdiely a miluje ich bezhranične bez ohľadu na vek, farbu pleti či počet napáchaných hriechov, rodičia z Trnavy majú na prijímanie Boha zrejme iný názor. 

Na sociálnej sieti Facebook sa iba pred pár hodinami objavil pohoršujúci status zúfalej matky, ktorej dcérka sa pripravovala na prvé sväté prijímanie. “Dobrý deň, viete mi niekto poradiť, kde podať sťažnosť na faru kvôli diskriminácii? Zajtra máme absolvovať, teda dcérka, prvé sväté prijímanie, dnes sme boli na spovedi a rodičia tých detí chcú, aby moja dcéra nesedela vpredu s ostatnými detičkami, že my ako rodina máme sedieť vzadu. Čo v takom prípade robiť?? Mám aj nahrávku,” zúfa si zhrozená žena.

Celý incident sa mal pritom odohrať v rímskokatolíckej farnosti v Trnave, kde sa napokon predmetného prijímania zúčastnil i predseda strany OĽANO, Igor Matovič. Ako politik uviedol vo svojom znechutenom príspevku, do kostola na Námestí sv. Mikuláša ho pozval bratranec Jozef Viskupič, súčasný predseda Trnavského samosprávneho kraja a bývalý poslanec NR SR, ktorému sviatosť absolvoval syn.

Aj keď rímskokatolícka cirkev hlása: “Miluj blížneho svojho ako seba samého,” rodičia z Trnavy prišli za kňazom farnosti a pod nátlakom od neho žiadali, aby rómske dievčatko sedelo na inom mieste, ako ich deti. Rasizmus, ktorý prekročil všetky medze a môže mimoriadne negatívne ovplyvniť psychiku bezbranného dieťaťa, napokon ukončil župan Viskupič, ktorý uviedol, že ak farár pristúpi na hru dospelých, osobne bude sedieť s diskriminovaným dievčatkom v lavici na kolenách. Kaplán napokon súhlasil a obeť šikany sedela počas obradu s ostatnými prijímajúcimi napriek masívnej nevôli rodičov.

https://streamable.com/corig

Zdroj: Facebook/IgorMatovic, Opýtajsapravnika