Na sociálnej sieti Facebook sa v obľúbenej skupine Nekŕmte nás odpadom začali zhromažďovať desivé svedectvá zo zariadenia pre seniorov v Prievidzi, ktoré vyvolávajú vlnu rozhorčenia. Aká je však skutočná pravda?

Na fanpage Nekŕmte nás odpadom pridali anonymní užívatelia sociálnej siete Facebook šokujúce očité svedectvá zo seniorského zariadenia v Prievidzi. Ako uvádzajú, zdravotníci sa mali správať k dôchodcom mimoriadne zversky, pričom ich konanie mal kryť samotný riaditeľ. “Sanitárka zbila 85-ročnú starenku, o ktorú sa má starať. Náhodným svedkom incidentu bola jej vnučka. Nachytala sanitárku, ako udrela jej babičku Vilmušku. Okamžite o tom informovala riaditeľa zariadenia Richarda Fodora. Ten sa, namiesto rázneho riešenia, snaží zamiesť škandál pod koberec. Sanitárka tam veselo pracuje aj naďalej,” uvádza sa na sociálnej sieti.

V ďalšom prípade mala jedna zo sanitárok, ktorá bola zo zariadenia medzičasom prepustená, sprchovať bezbranných pacientov studenou vodou či dávať im výkaly z plienok do úst. “Vonku mínus 10 a dvere majú otvorené od ulice a prezliekajú pomočeného mokrého dedka, aby ho každý očumoval a aby nachladol – videl som to nie raz. Ak sa niektorá zo zamestnankýň ozve a oznámi riaditeľovi praktiky niektorých svojich kolegýň, šéf zariadenia sa ju snaží rázne odbiť. Že sa staráme do toho, do čoho nás nič nie je! Tie, ktoré sa odbiť nedajú, pán riaditeľ Richard Fodor jednoducho vykopne,” hovorí jeden zo svedkov.

Stanovisko riaditeľa?!

Na stanovisko sme sa opýtali aj samotného riaditeľa zariadenia pre seniorov, ktorý nám len okopíroval vyjadrenie primátorky mesta z jej osobného Facebooku. “Mesto Prievidza vždy odsudzuje každé násilie, ktoré je páchané na starších ľuďoch. Určite netolerujeme žiadne hrubé a nevhodné správanie zamestnancov v Zariadení pre seniorov, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Po prešetrení všetkých sťažností sa vždy rázne koná,” uvádza Katarína Macháčková.

Ako tiež dodáva, zamestnanci sú pri výkone svojej práce povinní dodržiavať interné dokumenty o ochrane práv klientov, a taktiež povinní okamžite nahlásiť každé nevhodné správanie voči nim. Kým v prípade z roku 2019 bola sadistická zamestnankyňa okamžite prepustená, v incidente zo dňa 29. februára 2020 prebieha kontrola. Tá preukázala, že konkrétna opatrovateľka, ktorá mala údajne na seniorku fyzicky zaútočiť, ani nebola na pracovisku. Zariadenie však vlastným vyšetrovaním identifikovalo pravdepodobnú sanitárku, ktorá vinu popiera, no počas dôsledného prešetrovania bude mimo pracovnej služby.

“Je nám ľúto, že došlo k individuálnym ľudským zlyhaniam a vrhá to zlé svetlo na absolútnu väčšinu obetavého personálu, ktorý sa snaží vykonávať nesmierne náročnú prácu príkladným spôsobom,” dodala riaditeľka, pričom celú vec vidí ako atak z nenávistných anonymných stránok.

Žiaľ, v komentároch sa ozvali aj konkrétni bývalí pracovníci predmetného centra, ktorí boli vo svojich výpovediach viac ako ostrí. “Ja som tam praxovala. Keď som videla, čo sa tam robí, tak som bola veľmi znechutená. Keď som sa ozvala, tak sa mi vyhrážali, že urobia všetko pre to, aby ma nepripustili k skúškam. Veď tie opatrovateľky mohli kľudne pracovať ako krčmárky alebo vyhadzovačky, tak sa správali k dôchodcom! Všetci o tom vedia už dlhé roky,” napísala istá Anka a servítku pred ústa si nedávala ani Šárka: “Tiež som tam pracovala. Po mesiaci som odtiaľ ušla!”

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Foto: FB/Nekŕmte nás odpadom