19-ročný slovenský útočník Juraj Slafkovský sa stal v roku 2022 jednotkou draftu a hneď na jeseň začal naskakovať do zápasov NHL. V sezóne 2023-24 je jedným zo siedmych hráčov Montrealu, ktorí zatiaľ odohrali všetky stretnutia. 13. januára “dostal” nového spoluhráča.

Šancu debutovať v NHL dostal na prvý pohľad ničím extra výnimočný 20-ročný útočník Joshua Roy, ktorý v dueli proti Edontonu (1:2 po predĺžení) odohral cez 13 minút.

V čom je teda taký zaujímavý a svojim spôsobom rekordný? 2-násobný juniorsky majster sveta bol v roku 2021 až 150. hráčom draftu a stal sa zatiaľ prvým hokejistom zo spomínaného draftu, ktorý si zahral NHL, hoci bol voľbou až piateho kola.

Mimochodom, stále si ju z hráčov draftovaných v roku 2021 zahrala sotva polovica tých, čo boli voľbou 1. kola, celkovo sa stal Roy 25. hokejistom z draftu, takže “predskočil” viac ako 120 “konkurentov”.

Tento hráč je teda dôkazom, že draft je len štartovacia čiara. Zároveň je ale kanadský mladík dôkazom, že cesta do profiligy je mimoriadne tŕnistá, a klubom rozhodne nezáleží na tom, či je to hráč z Európy alebo Severnej Ameriky, ako sa niektorí domnievajú.

Joshua Roy totižto po tom, ako bol draftovaný až zo 150. pozície, dokázal v prvej sezóne získať v kanadskej juniorskej súťaži QMJHL v 77 dueloch až 142 bodov, no i tak ho Montreal nechal hrať medzi juniormi aj druhú sezónu, v nej získal 123 v 69 zápasoch. Až v lete 2023 sa presunul aspoň do AHL, kde vďaka 30 bodov v 34 zápasoch a kvalitnej hre zaujal konečne tak, aby dostal šancu aj v prvom tíme.

Zdroj: Eliteprospects | Foto: X/Canadiens