O Jurajovi Slafkovskom sa takmer denne diskutuje nielen na Slovensku, ale aj v zámorí. Slovenský mladik, ktorý sa stal v roku 2022 jednotkou draftu, strelil v utorok jeden gól pri triumfe Montrealu nad Coloradom 4:3. Zavŕšil ním pomyselnú sezónu.

V premiérovej sezóne (2022-23) sa začiatkom januára zranil, teraz je zatiaľ zdravý. V súčte minulej a tejto sezóny odohral 82 stretnutí. To je vlastne počet, ktorý symbolizuje už niekoľko desaťročí NHL.

Stále iba 19-ročný odchovanec košického hokeja, ktorý však Slovensko opustil už ako 14-ročný a zahral si u nás maximálne tak dorasteneckú Extraligu tak môže “bilancovať”.V prehľadnej tabuľke sa pozrime na jeho čísla.

 

Niektorým sa možno bude zdať, že to nie sú nejaké prevraté čísla, no treba si uvedomiť, že je len na začiatku kariéry a od 18tich rokov začnú hrať NHL skutočne hokejisti len sporadicky. Zo Slovákov sa to v minulosti podarilo len Mariánovi Gáboríkovi a aj také esá ako Miroslav Šatan, Pavol Demitra či Žigmund Pálffy sa rozohrávali v nižších zámorských súťažiach, zatiaľ čo Slafkovský bol doslova “hodený” do arén, kde čelí najlepším hráčom sveta.

V posledných týždňoch sa zdá, že už začína zúžitkovávať skúsenosti, dostáva stále viac priestrou v zápasoch i v presilovkách. Samozrejme, nemožno ho porovnávať s Connorom Bedardom, no ak sa pozrieme na iných Čechov či Slovákov z minulosti, tak veľa z nich pred dovŕšením dvadsiatky nemalo toľko štartov a ani bodov. Väčšina ani jeden.

Výnimkou bol spomedzi Slovákov akurát Marián Gáborík, ktorý mal po dvoch sezónach na konte 149 štartov a 103 bodov, avšak po 82 dueloch bol len tesne nad 40 bodmi, takže zase až o toľko napred pred Jurajom nebol. Taký Demitra mal jeho veku len 9 bodov v cca troch desiatkach duelov, Mariań Hossa mal po dvoch sezónach 31 bodov v 67 dueloch.

Zdroj: Quanthockey | Foto: IG/_slafkovsky_