Už deti v predškolskom veku rodičia či učiteľky v škôlke farby, pričom jednou z prvých farieb, ktoré sa učia, je žltá. A čo je žlté? Predsa Slnko, pripadne citróny alebo banány alebo včielky (tie majú žlté pásiky).

Aj preto len málokto rozmýšľa nad tým, akej farby vlastne táto hviezda vzdialená cca 150 miliónov kilometrov od našej planéty je.

Vedci ale dokázali, že Slnko nie je ani žlté, ani oranžové a dokonca ani červené. Aké teda je?

Aby sme pochopili, aká je skutočná farba Slnka, je nevyhnutné vziať do úvahy jeho povrchovú teplotu a tzv. Wienov zákon, ktorý stanovuje vzťah medzi teplotou objektu a vrcholom jeho elektromagnetického žiarenia. Samozrejme, bežný smrteľník nič také nerieši. Vedci ale áno. Podľa spomínaného zákona sa farba Slnka nachádza v zelenej časti viditeľného spektra.

Skutočná farba Slnka je teda bielo-zelená. Atmosféra Zeme však funguje ako akýsi filter, ktorý rozptyľuje svetlo prostredníctvom Rayleighovho rozptylu a necháva prevládať dlhšie vlnové dĺžky, najmä žltú a oranžovú. Tento jav je zodpovedný za žltú až oranžovú farbu, na základe čoho považujeme túto žeravú guľu, bez ktorej by sme nemohli žiť, za žltú, hoci v skutočnosti tomu tak nie.

Zdroj: iMeteo | Foto: sfd