Viacerí občania, no predovšetkým niektorí politici z ĽSNS riešia v posledných dňoch to, či od nich ktosi môže pri vstupe do budovy požadovať certifikát z testovania s negatívnym výsledkom. Na odpoveď si posvietila verejná ochrankyňa práv.

V utorok došlo v budove parlamentu k nepríjemnostiam po tom, čo viacerí poslanci ĽSNS odmietali ukázať v budove certifikát z testovania na Covid s negatívnym výsledkom. Samotný predseda strany aj viacerí členovia pritom skončili pozitívni po parlamentnom pretestovaní. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) ich napokon vykázal z Národnej rady: „Platí povinnosť preukázať sa negatívnym COVID testom pre všetkých – učiteľov, robotníkov, úradníkov, jednoducho pre všetkých. A teda, samozrejme, aj pre poslancov NR SR. Ale kotlebovci sa tvária, že sú nadľudia. Radi sami seba vidia ako spasiteľov či nadľudí. To je ale blud, ktorý okolo seba šíria a ktorému už úplne prepadli,“ napísal na sociálnej sieti.

Po tomto incidente sa začala verejnosť, ktorú čaká aj druhé kolo testovania, pýtať, či je naozaj možné vyžadovať od občana pred vstupom do budovy takýto certifikát. Odpoveď prišla od verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej, ktorá vykonala analýzu tzv. sporných povinností. „Po preskúmaní sporných aspektov som dospela k záveru, že podmienením vstupu do zariadení preukázaním sa negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19 nedochádza k protiústavnému zásahu do práva na súkromie,“ uviedla na sociálnej sieti s odkazom na oficiálne stanovisko >>> TU <<<.

Po analýze som dospela k záveru, že povinnosti stanovené vo vyhláške nezakladajú porušenie základných práv a slobôd v rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými záväzkami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Ak je jedna z výnimiek zo všeobecného zákazu vychádzania a na to nadväzujúceho zákazu vstupu do zariadení podmienená preukázaním potvrdenia o negatívnom výsledku RT-PCR testu, resp. antigénového testu, je realizácia oprávnenia nahliadnuť do takého potvrdenia menším zásahom do práva na súkromie, ako je samotný zákaz vychádzania a zákaz vstupu do zariadenia,“ dodala, pričom vyjadrenie v celom znení si môžete prečítať nižšie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Verejná ochrankyňa práv, Juraj Šeliga – Za ľudí, vop.gov.sk │ Foto: Facebook/Igor Matovic, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave, YouTube/Braňo Závodský Naživo