Zdajú sa vám ceny našich potravín vysoké? Určite vás nepotešíme, no odbroníci varujú, že v najbližších mesiacoch si budeme siahať do vrecka ešte hlbšie. Kedy to už konečne skončí a čo je dôvodom neustáleho zdražovania? 

Hoci si množstvo Slovákov myslelo, že ceny niektorých potravín sa po novom roku ustália alebo dokonca znížia, pravdou je presný opak. Ľudia by sa mali pripraviť na to, že ceny by mali stále rásť, pričom nie je výnimkou ani ten tovar, ktorý si už teraz kupujeme najdrahšie v histórii našej republiky.

Nepovzbudivým je aj fakt, že ceny u nás rástli v roku 2017 najrýchlejšie z celej Európskej únie, čo právom ľudia považujú za nenormálne. Tento rok nás ale pravdepodobne čakajú ešte horšie časy, kedy by sme si za mliečne výrobky, bravčové mäso či ovocie mali priplatiť ešte viac, ako sme zvyknutí.

Podľa odborníkov je tento stav ovplyvnený nielen cenami agrokomodít na svetových trhoch, ale najmä tým, že sa slovenskej ekonomike výrazne darí, čo podporuje aj našu kúpyschopnosť. Klesajúca nezamestnanosť a rastúce platy neznamenajú pre bežných občanov len pozitíva, no prináša to so sebou aj negatívne vplyvy, ktoré pociťujeme pri platení v obchodoch. Najhoršie sú na tom sociálne odkázaní ľudia ako napríklad dôchodci, ktorým však dávky nerastú v takej miere, ako rastú ceny potravín a preto vnímajú zdražovanie omnoho citlivejšie ako pracujúci.

Situácia by sa mohla zmeniť v letných mesiacoch, no všetko bude záležať najmä od počasia. Ak Slovensko zažije extrémne horúčavy, ktoré neprajú poľnohospodárom, rast cien sa pravdepodobne nezastaví a bude pokračovať ďalej. Negatívne ovplyvniť našu úrodu však môžu aj povodne a škodci, ktorí nám siahnu hlbšie do vrecka. Nezostáva nám teda nič iné, len veriť v to, že nám počasie tento rok dopraje a ceny sa na dlhšiu dobu stabilizujú.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay