Na pohľad krásna rastlina, objavujúca sa aj v slovenských záhradách, bezpochyby zapadne medzi desiatkami inými. Ukrýva však v sebe jed, ktorý môže byť v krajných prípadoch až smrteľný. Väčšina ľudí ju má v domácnosti, pred domom alebo dokonca v kancelárií. Mali by ste však zbystriť pozornosť a okamžite sa jej zbaviť.

Ľudia by mali byť veľmi opatrní ak prídu do kontaktu s kvetmi Durmanu, ktoré sa nazývajú aj „anjelské trúby“. Akokoľvek nebesky ich názov znie, nikdy by ste ich však nemali požiť. Okamžite totiž môže prísť paralýza, halucinácie, tranz, ba dokonca aj smrť!

Je nutné, aby ste pri práci s Durmanom použili gumené rukavice, keďže šťava z listov a konárov môže škaredo podráždiť pokožku. Uvedená rastlina však môže pokojne zabíjať, napríklad semenami. Rozhodne pod kvetinu nedávajte misky domácich zvierat, nakoľko hrozí, že semená z nej napadnú do ich potravy či vody. Taktiež pozor na malé deti, ktoré sa môžu dostať do kontaktu s anjelskými trúbami. V prípade, ak sú vo vašom okolí, odporúčame vám ich okamžite vykoreniť.

Foto: Facebook/Anjelské trúby, Pixabay