Slováci nie sú práve šťastní z najnovšieho vyhlásenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý od nového roka opäť ohlásil zdraženie elektriny a plynu. O koľko si priplatíme?

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví upozornil slovenské domácnosti, že v budúcom roku sa cena elektriny a plynu opäť zvýši. Za zdražovaním má byť pritom rast veľkoobchodných cien na svetovom trhu, ktoré musí úrad pri konečných cenách zohľadniť. Regulátor tak bude počítať s cenami na úrovni 40,45 € za megawatthodinu u elektriny a 18,49 € za megawatthodinu pri plyne. Ceny sa v porovnaní s predošlým obdobím zvýšia o 27,44 % a 16,05 % v prípade plynu.

Hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz pritom zdôraznil, že sa pri cenotvorbe riadia výlučne platnou legislatívou a dodal tiež, že zvýšený príjem neostáva majetkom úradu: “Úrad zdôrazňuje, že príjem zo zvýšenia cien emisných povoleniek nezostáva v majetku regulovaných subjektov, ale je príjmom štátneho rozpočtu,” objasňuje podľa portálu Topky.

K situácii sa vyjadril aj šéf regulačného úradu Jahnátek, ktorý vysvetlil, že v tomto prípade nemajú príliš na výber: “My nekomentujeme nejaké špekulácie o vývoji cien energií. My musíme zo zákona vychádzať z burzových cien elektriny či plynu a tie rastú. Máme však nástroje, vďaka ktorým môže regulačný úrad nejakým spôsobom korigovať cenu. Ale burzovú cenu určite neviete korigovať. Tu musíte akceptovať v plnej výške,” dodáva so slovami, že dokážu znížiť iné položky, ktoré vstupujú do koncových cien pre spotrebiteľov. Časom sa zrejme dozvieme presné sumy, o ktoré sa naše peňaženky zoštíhlia. 
Zdroj: topky.sk │ Foto: Pixabay