Zákazníci Slovenskej pošty sú poriadne rozzúrení. Dôvodom je zvýšenie cien poštovného bez toho, aby boli ľudia o tejto zmene informovaní. Ide nielen o zdraženie odoslaných zásielok do zahraničia, za ktoré si musia ľudia priplácať od začiatku tohto roka, ale aj o iné služby. Množstvo ľudí o zdražovaní zistilo až v čase, ked zásielku podávali na pošte. 

 

Slovenská pošta zvýšila od nového roka poplatky za svoje služby, no kedže nemá povinnosť informovať ľudí o zmene cenníka, preto tak pošta ani neurobila. Zmenu tohto konania by ovplyvnilo len nariadenie, ktoré by prinútilo poštu takéto informácie zverejňovať, no žiadne neexistuje.

Zvýšenie cien sa najviac dotklo medzinárodných zásielok, ktorým pošta zrušila 1. a 2. triedu a dala ich do jednej triedy. Pošta sa však bráni tým, že v zvýšenej cene sú zarátané všetky náklady spojené s distribúciou od výberu zásielky až po doručenie. Cena listu s hmotnosťou 50 gramov do Českej republiky vyšla ešte nedávno na 80 centov druhou triedou a 90 centov prvou triedou. Dnes však už klient nemá na výber a jeho zásielka bude poslaná tým istým spôsobom za 95 centov.

10 gramový list, ktorý budete chcieť poslať v rámci Európy vás tak po novom nevyjde 2,90 eura, ale 3,20 eura. Niektoré ceny sa však zachovali aj v tomto roku a zvyšovať sa najbližšie nebudú. Pošta sa pri zvyšovaní cien bráni aj tým, že úpravu cenníka nevykonávali od roku 2009 a je prirodzené, že aj ich služby musia raz za čas zdražieť.

Okrem týchto vecí však zdraželo dalších 12 voliteľných služieb ako napríklad potvrdenie o dodaní zásielky a realizácia SIPO. Úprava týchto cien bola vraj nevyhnutná z dôvodu inflácie a rastu nákladov za medzinárodnú poštovú prepravu. Aj keď sa toto zvyšovanie cien ľudom nepáči, nemajú na výber a musia sa s tým zmieriť.

Zdá sa teda, že na Slovensku stúpajú ceny naozaj všetkého, čo sa len dá. Bežní ľudia to tak poriadne pocítia vo svojich peňaženkách a budú musieť stále viac rozmýšľať o tom, čo si môžu a nemôžu dovoliť. Zvyšovanie cien sa dotkne aj ľudí, ktorí nakupujú prostredníctvom internetových obchodov v zahraničí, kde ich dodávka ich zásielky vyjde drahšie ako doteraz.

Zdroj: pravda.sk | Foto: FB/Slovenská pošta