Slováci sú skutočne všelijakí. Na jednej strane veľké percento Slovákov hrdo hlása pronárodné heslá alebo poukazuje na to, že so zahraničím ideálne nechce mať nič spoločné, na druhej strane ale slovenské značky podporuje len málo Slovákov.

Počuli ste trebárs o slovenskej spoločnosti Vulkan alebo značke obuvi Novesta? Hosporádske noviny priniesli zaujímavé riadky o tom, aká je táto spoločnosť obľúbená v zahraničí, no u nás ju veľa ľudí ani len nepozná.

„Na Slovensku sa zarobiť nedá,“ povedal otvorene pre Hospodárske noviny o biznise s topánkami spolumajiteľ firmy Igor Grošaft. Tá je na Slovensku nie príliš známa, no kupujú si ju vo veľkom Japonci alebo trebárs aj v USA.

Po tom, ako sa po roku 1989 obuvárenský priemysel v Portizánskom začal rozpadať, chopila sa ho po rokoch s vycítením jedinečnej príležitosti slovenská firma Vulkan, ktorá zainvestovala do dizajnu a do ucelenej kolekcie a stanovila si primeranú cenu. Dnes tieto tenisky majú vyhľadávať mnohí trendsetteri po celom svete a paradoxne, do slovenských obchodov ide iba zopár kúskov.

Podľa jeho slov si stále väčšina Slovákov vyberá výrobky, ktoré k nám prúdia z juhovýchodnej Ázie, v nej sa ale šijú aj značky ako trebárs Adidas a ďalšie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rivet Clothing (@rivet.clothing)

Značka Novesta im podľa spolumajiteľa nevie a nechce konkurovať znižovaním ceny, čo by šlo na úkor kvality. Najväčší milovníci topánok z Partizánskeho sú v Japonsku, kde si ľudia zakladajú na tradíciách a remeselnej kvalite. Tamojší trh bol podľa Vogue unesený zo značky „Made in Europe“, ktorá má takmer 100-ročnú históriu a veľký podiel poctivej ručnej práce.

Avšak značku Novesta si obľúbil napríklad aj známy raper Kendrick Lamar či modelka Georgia May Jagger. Objavili sa aj na titulke celosvetovo prestížneho magazínu Rolling Stone a azda najväčším fanúšikom je kanadský herec Ryan Reynolds. Ten tenisky z Partizánskeho nosí už niekoľko rokov, na rozdiel od drvivej väčšiny Slovákov.

A čo vy? Poznáte vôbec túto spoločnosť alebo vás odradzuje cena ich jej výrobkov?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený h i v i (@__hivi__)

Zdroj: Hospodárske noviny | Foto: IG/novesta