Štedrý deň je spojený s mnohými tradíciami, pričom ich drvivá väčšina Slovákov prísne dodržiava. Vianočné tradície sa jednoducho stali neoddeliteľnou súčasťou sviatkov, pričom si mnohí z nás nevedia predstaviť posledné dni v roku bez rozkrájania jablka či škrupiny od kapra.
K najzaužívanejším zvykom počas 24. decembra je rozhodne celodenný pôst až do sviatočnej večere. V minulosti sa dodržiaval pôst naozaj prísne, no v súčastnosti sa mnohí Slováci vyhýbajú veľkým porciám jedla a ťažko stráviteľným pochúťkam. Niet sa čo diviť, že pri striedmom stravovaní počas dňa každého poteší bohatá štedrovečerná hostina, pričom na stole nemôže chýbať zemiakový šalát, kapor či kapustnica. V mnohých regiónoch je však pokrm na Štedrý deň rozdielny.
Popri tradičných jedlách sa na stole nachádza aj jablko, v ktorom by sa po prekrojení mala v strede objaviť hviezda. Znamená to, že rodina bude zdravá po celý rok. Nesmieme zabudnúť ani na cesnak, ktorý taktiež znázorňuje zdravie. Býva zvykom, že hlava rodiny urobí z medu ostatným členom krížik na čelo, čo symbolizuje požehnanie a láskavosť. Na štedrovečernom stole sa v mnohých rodinách nachádza tanier navyše, ktorý je určený pre neznámeho hosťa- pocestného. Môže znamenať aj úctu k členovi rodiny, ktorý v danom roku zomrel.
V mnohých domácnostiach býva zvykom previazať reťazou alebo stuhou nohy štedrovečerného stola ako symbol súdržnosti rodiny. Radi by sme upriamili pozornosť na tradíciu, keď sa zvyšky či omrvinky zo štedrej večere nesmú vyhadzovať. Sú určené pre hospodárske zvieratá i pre duše mŕtvych. Mnohí dodržiavajú aj pravidlá, že počas sviatočného obdobia nezametajú, aby sa nevymietlo z domu šťastie, hádžu vlašské orechy do kúta, aby sa zabezpečil blahobyt, prípadne nevešajú bielizeň, aby sa niekto z rodiny neobesil.
Slobodné ženy môžu počas 24. decembra zobrať do ruky svoju najobľúbenejšiu topánku a otočiť sa chrbtom k dverám. Po hodení za seba by mala špička topánky ukazovať ku dverám, vďaka čomu sa dotyčná vydá. Ak bude topánka smerovať inam, ešte rok bude nezadaná. Jednu z tradícií si však môžu vyskúšať aj páry. Žena a jej partner rozpolia orech, dajú do škrupín sviečku a následne vložia do vody. Ak sa polovice orecha k sebe priblížia, láska im vydrží. Ak sa rozdelia, budúci rok ich čaká rozchod.
Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<
Zdroj: najmama.aktuality.sk, slovoplus.sk, kamzakrasou.sk | Foto: Pixabay, Pexels