Má sedemnásť rokov, neprehliadnuteľný imidž, na konte dva prvé single a za chrbtom producentskú podporu uznávaného Tomiho Popoviča. Hoci ako speváčka tento rok len debutuje, už teraz je jasné, že vo svojich skladbách sa chystá otvárať témy, o ktorých sa neodváži hovoriť každý.

Ak by si mohla vybrať kohokoľvek na svete ako krstného rodiča svojho prvého albumu, pozvala by si na krst Billie Eilish. Keď bude môcť raz využiť svoju popularitu na dobrú vec, podporí boj s globálnym otepľovaním, rovnosť práv, LGBTQ+ komunitu a práva zvierat. Predstavujeme speváčku Karin Ann…

R: Tvoj prvý singel nesie názov Ruky preč. Je skladba iba metaforickým posolstvom pre všetkých, ktorí súdia iných bez toho, aby ich poznali? Alebo je v texte skrytý aj Tvoj osobný odkaz konkrétnym ľuďom?

K.A.: Aj aj. Myslím, že všetci majú alebo mali v živote niekoho, kto by ich odsudzoval a ohováral bez toho, aby o nich niečo vedel a ja nie som výnimka.

R: Pesnička Zrkadlo je zase o vnútorných démonoch. Prezradila si, že aj Ty sama máš v sebe tých svojich démonov tak ako každý. Čo presne opisuješ, keď spievaš o vnútorných démonoch?

K.A.: Sú to skryté trápenia, o ktorých nehovoríme? Alebo aj nejaké temné stránky osobnosti, ktoré človek potlačuje? Každý má niečo, čo nechce nikomu povedať. Či už sú to problémy v zmysle trápení alebo nejaké temné stránky osobnosti. Pre mňa osobne to znázorňuje oboje, pretože niektoré moje trápenia, ktoré mám, sú zároveň temné stránky osobnosti, aj keď možno nie v takom zmysle ako by ostatní ľudia čakali.

R: Tvojím dvorným producentom je Tomi Popovič. Môžeš prezradiť niečo zo zákulisia Vašej tvorby? Prichádza Tomi prvý s hudbou a potom do nej vkladáte tvoj text? Alebo je to naopak?

K.A.: Vždy je to inak. Niekedy prídem s textom aj s takou prvou verziou hudby, ktorú robím doma na počítači a s Tomim urobíme už profesionálnu verziu hudby a nahráme to. Niekedy prídem s textom, ku ktorému viem, akú chcem hudbu a podľa toho ju urobíme. Inokedy mi on pustí nejakú hudbu a keď sa mi zapáči, dáme k tomu text, ku ktorému som ja ešte hudbu nemala vymyslenú.

R: Je Tomi aj Tvojím hudobným mentorom? Objavila si v sebe vďaka jeho vedeniu ako umelkyňa skrytý potenciál napríklad vo svojom hlase alebo napríklad ako autorka pri písaní songov?

K.A.: V niektorých prípadoch určite. Myslím, že čo sa týka môjho hlasu, tak tam som si vôbec neverila predtým, než som začala pracovať s Tomim a čo sa týka mojich textov, tak aj tam mi určite práca s Tomim dodala určité sebavedomie.

R: Keď sme už pri tom, čo Ťa baví viac – písanie skladieb alebo ich nahrávanie a spievanie?

K.A.: Rada by som spievala naživo pre ľudí, ktorí ma podporujú, pretože si myslím, že to bude časť, ktorá ma bude najviac baviť. Keďže som nemala ešte tú príležitosť kvôli koronavírusu, tak zatiaľ je to asi ako- kedy. Niekedy, keď píšem určité texty, je to pre mňa ako taká terapia, pretože občas sú to veci, ktoré som ešte nikomu nepovedala – to je väčšinou pri takých viac tabu textoch. Pri energickejších pesničkách je zase veľká zábava ich nahrávať, pretože sa pri tom dá úplne uvoľniť.

R: Hráš aj na nejaký hudobný nástroj? Alebo sa venuješ iba spevu?

K.A.: Profesionálne na žiaden nástroj hrať neviem. Ako-tak viem hrať na ukulele, na ukulele aj najčastejšie píšem pesničky. Vždy sa mi páčil keyboard, takže niekedy si trochu hrám na keyboarde a ešte niekedy na gitare.

R: Tento rok plánuješ vydať aj svoj debutový album?

K.A.: Ak všetko pôjde dobre, tak ku koncu roka chceme vydať moje debutové EP.

R: Keby si si mohla vybrať kohokoľvek na svete ako krstného rodiča svojho prvého albumu, kto by to bol?

K.A.: Myslím, že nikoho neprekvapí, keď poviem Billie Eilish. Síce je veľmi veľa umelcov, ktorých by som si vybrala, ale Billie Eilish je niekto, koho som sledovala od jej úplnych začiatkov, takže to by bolo najviac neuveriteľné.

R: Mnohí Tvoji kolegovia umelci využívajú svoju popularitu na dobrú vec, zakladajú nadácie, podporujú dobročinné organizácie. Čo bude tvojou oblasťou, ak sa jedného dňa rozhodneš urobiť ako umelkyňa podobný krok?

K.A.: Sú viaceré oblasti, ktorým by som chcela pomôcť, napríklad globálne otepľovanie, rovnosť práv, LGBTQ+ komunita, práva zvierat a podobne.

R: Máš 17 rokov, to je vek, kedy sa mnohí rozhodujú, čo bude ich profesiou. Plánuješ sa venovať popri hudbe aj nejakej inej profesii alebo je hudba tvoj jediný plán?

K.A.: Hudba je asi to hlavné, čomu by som sa chcela venovať, ale vždy ma zaujímalo aj herectvo. Tiež by som chcela v budúcnosti vlastnú značku oblečenia a kozmetiky.

TVOJICH 5 NAJ

Najobľúbenejší sólo umelec?
Mám ich rada veľmi veľa, ale vždy sa vrátim k Billie Eilish

Najobľúbenejšia kapela?
Toto sa vždy mení, tak poviem tú kapelu, ktorú som najviac počúvala posledných pár
mesiacov. The Lumineers

Najobľúbenejší song?
Nedokážem povedať len jednu pesničku.

Najobľúbenejší album?
Na to tiež neviem dať len jednu odpoveď, takže poviem jedno EP, ktoré vyšlo tento mesiac, takže ho teraz veľa počúvam. Isaac Dunbar-isaac’s insects

Najobľúbenejší soundtrack?
Tiež je ich veľa, takže vyberiem ten, ktorý som počúvala tento týždeň. Romeo&Juliet 2013, kde hudbu zložil Abel Korzeniowski